uit den tijd, toen bijna niemand daarvan een behoorlijk begrip had. evengoed als land en volkenkunde van N. 1. Maar dat daarom de leiding van het onderwijs aan de Indische leerlingen in een Hollandsch keurslijf geperst zou worden, dat dus de leeiaren de belangen der Indische richting verdrongen zouden zien ik zal maar zeggenik weiger het te gelooven.2) Waarom moet de mil. opleiding uitsluitend geschieden door Indische officieren 3)? Ik neem b. v. strategie. In het eerste jaar geeft aan de Indische leerlingen een Hollandsch stafofficier daarin les. Laat A. eens vragen aan den Indischen leeraar in strategie en verdediging van N. 1., die in het tweede en derde jaar les geeft: lste of Z. H. E. Q. het ooit noodig geoordeeld heeft daar tegen te protesteeren, 2de of die leeraar van meening is, dat reeds bij het zwakste protest, de leiding bezwaren gemaakt zou hebben hem óók de lesuren van het eerste jaar te gunnen? Ik geloof, dat op beide vragen een ontkennend antwoord zou volgen. De detacheeringen zijn thans niet meer of niet minder, dan voorheen „weggesmeten tijd". Evenals bij die in Indië, is dit een zuiver persoonlijke kwestie. Komt men bij een onderdeel, waar van de commandant 't zij in Indië, 't zij in Holland zijn beste beentje voorzet om van de detacheering te maken, wat er van gemaakt moet worden en werkt de gedetacheerde mee, dan is de vruchtbaarheid verzekerd 4). De sterkte van het onderdeel is een ondergeschikte factor; dit is mijn dagelijksche ondervinding. Intusschen is er wel eenige verandering in de detacheeringen gebracht: 14 dagen Soesterberg, 3 maanden Art. of Cav., 1 maand Marine, verder Schietschool, Stormschool, Genietroepen 5). F. TREFFERS. We kunnen S's meening, dat deze beide vakken wel zouden kunnen worden gemist, niet deelen. Red. 2) Indertijd was zulks beslist niet het geval. it, Red' 3) Heelemaal niet noodig! Red. 4) De detacheeringen kalm een aantal maanden medeloopen, waarnemen, vragen en antwoord bekomen, alles zonder jachten kunnen n. o. m. bovenmatig nuttig zijn en den daaraan te besteden tijd overwaard. Red. 5) Lijkt ons wel wat te veel van het goede in verband met den beschik baren tijd. Wellicht zou het wel aanbeveling verdienen die tijd te „maken dit kan o. i., aangezien de detacheering bij den Top. Dienst belangrijk kan worden ingekort (zij mag niet vervallen!). Red. 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 67