7. VOOR DE VERDEDIGING BESCHIKBARE HULP BRONNEN VAN JAVA. (Naar aanleiding van „Speelgoed" Juni aflevering I. M, T.) Hoewel de vraag wel eens bij mij gerezen is, of liet wel de moeite loont om in een mil. vakblad te schrijven, omdat ik nooit merkte, dat veel notitie genomen werd van belangrijke en doorwerkte beschouwingen, voorstellen eir raadgevingen op allerlei gebied verschenen in die vakliteratuur, noopt het artikel'„Speel goed" me toch tot eenige korte opmerkingen. Ons „décauville materieel" is niet „te onsolide voor eenigszins belangrijke trasporten." Ik heb over een 12 K. M. lange baan 30 a 40.000 ton mate rialen vervoerd in één jaar tijds en de baan is nog goed bruik baar en eischt niet veel onderhoud, mechanische tractie is echter uitgesloten. (Natuulijk is 7 K. G./m, beter dan 4,5 K. G./m. rail, doch dient rekening gehouden te worden met opvoer-en aan leg- snelheid van het materieel, die naar evenredigheid minder zijn.) Maar hier gaat het niet omonze legeruitrusting moet rekening houden mèt- en zich voegen naar, de in het land aanwezige hulpbronnen en daarom moeten wij hebben als kern en voor oefenmaterieel het smalspoortype bij de industrie in gebruik- (d. i. 60 c. M. spoor; decauville is 50 c. M.). De enkele K. M; van het leger vallen in het niet bij de honderden K. M. in de cultures aanwezig. En nu kom ik tot mijn eigenlijke bedoeling De Interdance weet waar op Java verschillende verplegings- artikelen verkrijgbaar zijn en tot welk hoeveelheden, maar weet onze Generale staf Welke suikerfabrieken het beste smalspoor hebben (er is hier veel onderscheid, b. v. houten of ijzeren dwarsliggers) en hoeveel Waar smalspoorlocomotieven in gebruik zijn en van welke capaciteit? Is bekend welke openbare diensten, maatschappijen en firma's prikkeldraad hebben en hoeveel en waar dit is opgelegd? Bestaat eenig begrip van de houtvoorraden op Java, 'die voor gebruik gereed liggen? enz., enz. Een voorbeeld; eenige jaren geleden was veel te doen over pontonmaterieel voor het leger. Bij een verkenning in den omtrek van Soerabaja zag ik tien tallen éénvormige groote ijzeren prauwen bij een suikerfabriek aan de Brantas, kant en klaar voor pontons, voldoende voor meerdere bruggen over deze breede rivier. Kent men de hulpmiddelen op dit gebied aanwezig op de Solorivier, de Tjimanoek, de Tjitaroem e.'a benedenrivieren? Elke schrijver in een dagblad kan t. o. hiervan op meer succes bogen 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 68