Ie. Voor druk verkeer in beide richtingen is een minimum breedte- van het rij vlak van 5.50 M. noodzakelijk, z. m. is deze breedte op 6 M. te brengen. 2e. Het rijvlak van een militairen weg moet nagenoeg horizon taal zijn. Om de tonrondte te verkrijgen past men een helling toe van 1/50 of 1/60 Bij meerdere tonrondte verkrijgt men lil het effect, dat het grootste gedeelte van het verkeer plaats heeft over het midden van den weg, waardoor alle raden van auto's en wagens over dezelfde lijn rijden en het rijvlak spoedig ernstig beschadigd wordt. 3e. Het is gebleken, dat de snelheid, waarmede gereden wordt een veel grootere vijand is van den weg, dan het gewicht van zware auto's; men kon dit duidelijk waarnemen op de wegen met verkeer in twee richtingen. De helft, waarop de ledige vrachtauto's reden, was dikwijls bezaaid met bulten en gaten, terwijl de andere helft, waar de beladen auto's met ge ringere snelheid zich op voortbewogen, nog geen spoor van slijtage vertoonde. Uiteraard zijn deze ervaringen ook voor onze (militaire) wegen van groot belang. Het vervaardigen van waterovergangsmiddelen vormt een van de belangrijkste en meest voorkomende werkzaamheden der tech nische troepen te velde. Men kan gebruik maken van waadbare plaatsen, van overvaarten en van bruggen. Zeer terecht wordt bij de genietroepen veel werk gemaakt van het oefenen der manschappen in dit belangrijke onderdeel der pionierkunst. De inf. moet volgens haar bestaand voorschrift „Leiddraad voor de pionieroefeningen bij de Inf." eenvoudige loopbruggen kunnen maken. Toch ziet men bij manoeuvres bijna altijd" de Genietroepen dergelijke eenvoudige overgangen ten behoeve- van de Inf. maken. In zulke gevallen hoort men van de zijde der inf. dikwijls zeggen „Laat de Genietroepen het maar doen, zij kunnen net beter dan wij." Dat de pioniers het beter kunnen, is een waarheid, die echter volstrekt niet als motief mag gelden om de Inf. een schoone oefengelegenheid te- ontnemen Nergens in onze voorschriften treft men aanwijzingen aan omtrent de zoo belangrijke tactisch-technische werkzaamheden, welke een rivierovergang moeten voorafgaan en volgen, ik bedoel' bv. aanwijzingen omtrent voorafgaande terreinverkenningen in verband met aanvoer van materialen, mogelijkheid van een ge- dekten opmarsch op den eigen oever, wapenwerking vanaf dezen oever, aanwezigheid van steunpunten op den anderen oever, wijze- van voorwaarts gaan na den overgang. Moge het nieuwe pionier voorschrift voor alle wapens, waaraan reeds zoo'n groot aantal jaren gewerkt werd, hierin voorzien Wij schrijven voor: een helling van 1/20. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 6