.77 last van clc hóegstc Burger-autoriteit, tenzij de mil. macht .in dc uit oefening van haar taak gewelddadig wordt belemmerd of voor zelfver dediging (A. O. 1907 no. 40.) „Wantrouw de telefoon" zegt Sclir.de lijnen zullen o. i. wel zijn door gesneden. Het art. „Aanvalswagens" wordt vervolgd. Uit „Maskeeringen" moge worden aangehaald, dat het noodfg is geble ken per legergroep een vliegtuig ter beschikking te stellen, wefke de aan gebrachte camouflage moest controleeren tot in het etappe-gebied. De ge kozen helle kleuren staken sterk af tegen de omgeving. (Dit schijnt ook het geval te zijn met de groene kleur van onze versterkingen, spoorweg bruggen enz. Waarschijnlijk verkleurt de verf; in ieder geval is het aan te bevelen dat meer gebruik wordt gemaakt van donkergroen met bruine en gele vlekken en st'epen.) Het gebruikmaken van gekleurd ijzergaas „filets d' abri" bemoeilijkte de waarneming vanuit de lucht. Aanbrengen van schijncamouflage gaf in den oorlog meermalen aanleiding tot heftige nuttelooze beschietingen. Bij het signaleeren van een vijandelijk vliegtuig moet het vuren onmiddellijk worden gestaaktde manschappen dekken zich onder geen voorwendsel mag de minste beweging in de stelling of in de nabijheid ervan door den luchtwaarnemer worden waargenomen. Het art. wordt vervolgd. H. 11. OVERZICHT VAN EENIGE BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Monatshefte fiir Politik und Wehr macht Jan. en Febr- In beide afl. treffen we aan: „Kritische Beitrage zum Weltkriege," waarin worden behandeld de gebeurtenissen om Verdun Luik en Namen. In „Kriegserfahrungen" worden de krijgsbedrijven van „Die 51ste Res. Division in der Verteidigungsschlacht'an der Somme" besproken. Be woonde plaatsen schijnen toch nog altijd niettegenstaande het te verwachten art. vuur, a's natuurlijke steunpunten te zijn gebezigd." Lichtsignale-sowie Funkenverbindung bewahrten sicli gut. Nadat echter een beschieting met gas- en rookeranaten had plaats gehad (naar men weet wordt algemeen verwacht dat de „Gaskrieg" in de toekomst zal bestaan uit beschietingen met gasgranaten of (en) het werpen van gasbommen uit vliegtuigen) was: Ubermittlung von Befehlen und Nachrichten (war) nur durch Meldeganger möglich, die, von Granatloch zu Granatloch springend, in letzteren not- dürftig Schiitz suchen konnten. „Die Drahtleitungen waren samttich zer- schossen, die Lichtsignale konnten durch die dicke Rauch-und üaswand der feindlichen Geschosse nur noch selten hindurchdringen." Ook kwam het voor, dat de gekleurde signalen, klaarblijkelijk doofde inwerking der gassen een andere kleur kregen, zoodat zij niet, dan wel verkeerd werden begrepen. Verder wordt in de Jan. afl. behandeld: „Feldart regiment 204 vom lpenkorps am Kemmel", terwijl in de Febr. afl. in het art. ;,Haben die groszen Überwasserschlachtschiffe in Zukunft noch eine Daseinsberechti- gung?" meer de haat tegen Engeland aan den dag treedt, dan een zakelijke ver handeling van deze belangrijke kwestie. Ten slotte zegt Schr.„Wie das Torpedoboot nicht im stande gewesen ist, das Schlachtschiff zu verdran- gen, werden es auch die Unterwasserfahrzeuge nicht tun." R e v. M i 1. S u i s s e April, bevat een art. „'.'evolution des methodes offensives", in den stellingsoorlóg aangewend om een doorbreking te be werkstelligen. Een andere aanvalswijze was in den stellingoorlog niet moge lijk, omdat beide legers waren aangeleund, „comme il n'yavaifpas d'ailes, plus de flancs, on chercha a en créer par des attaques frontales." Mogelijk, maar ook bij „pas geverfd zijn" doet het verschijnsel zich voor en teekent het z. g. gecamoufleerde voorwerp zich duidelijk af Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 77