nageven uit de voorste stelling, gevolgd door een tegenstoot, zegt Schr. „So wichtig ein aus dem Entschlusz der Unterführer entsprüngender Ge- genstosz ist, so bedenklich ist ihm grundsatzlich zur Regel erheben zu wollen". Hiervoor moeten frissche reserves ten dienste staan. „Die For- derung dem Stosze des Feindes auszuweichen stiesz in der Truppe auf Widerspruch, terwijl gezegd wordt. „Die Ausweichtactik führt zum Ausreiszertum, das sich auch manchesmal der Hauptwiderstandslinie mitteilte", terwijl verder wordt aangegeven: „I n der Theorie ist solch ein Entschlusz (het verrichten van een tegenstoot in de flanken van de tegenpartij) leicht zu fassen, in der Praxis war die Ausfiihrung unendlich schwer;" uit een voorbeeld, den slag bij Luck 5 Juni '16 blijkt, dat de versche troepen dan neiging hebben om een opnamestelling in te nemen. Allgem. Schweiz. Mil. Zeitung 16 April '21. In „Einige Ge- danken iiber die neue Taktik" merkt Schr. op: „Der Weltkrieg hat uns Lehren iiber Lehren gegeben. Die nachdrücklichste ist wohl die, dasz wir uns auf keinen Stellungskriegeinlassen diirfen. Dazu fehlen uns die Mittel und sie werden uns immer fehlen' „Hieraan hebben we niets toe te voegen. „Die Maschine als Waffe ist der fürchtbarste Feind der Masse. Also hüte man sich auf dem Schlachtfelde je eine Masse als Ziel zu bieten." De aanval der inf. zal dus in zeer dunne linies van kleine groepen met gr. tusschenruimten naast en achter elkaar moeten plaats hebben, waarbij het werken op de flanken van de tegenpartij en vooral met mitr. en gew. mitr. hoofdzaak is. „Nur da angreifen wo wir die Günst des Gelandes für uns haben". Verder treffen we aan een art. „Uber Kriegspsychologie" dat vervolgd wordt. „Im Kriege ist nicht so sehr die Bewaffnung und die Ausrüstung der einen oder andern Partei entscheidend, sondern die Leistungen einer Armee hangen hauptsachlich von der seelischen Verfassung und der see- lischen Eigenschaften des einzelnen Soldaten und des ganzen Truppen- körpers ab". „Les archives de la grande Guerre F e b r. '2 1, bevat „Les mémoires de l'amiral Sir Percy Scott" één lange aanklacht tegen de Admi raliteit, welke reeds in andere tijdschriften is gepubliceerd, en verder „Les pertes des nations belligérantes au cours de la grande guerre", waaruit we kunnen opmaken, dat Fr. 20 °/o van de totale mannelijke bevolking heeft gemobiliseerd; houdt men alleen rekening met de valide bevolking dan stijgt dit tot 62,7 Van de 100 zieken en gewonden, welke het slagveld verlieten keerden er 88 weer naar het front terug. Verder wordt vervolgd „Deux ans en Lorraine avec le 222e Reg. d'inf." en treffen we aan: het vervolg van de artn. „Les sous-marins et la guerre sous-marine sans merci" en „Deux ans de politique militaire en Grêce" Mil. Wochenblatt 9 April, bevat een art. van de hand van den „Oberbefehlshaber der Heeresgruppe Scholtz in Macedonien" naar aanlei ding van „La Victoire des Allies en Orient „door Konstantin Fotiadis over de doorbreking bij Drobro Pole. Schr. stelt zich voor t. g. t. over deze doorbreking een „eingehende Darstellung" te geven. Cav. Journal April'21. „The 35e Div. in the Vosges Mountains" geeft de beschrijving van een trench-raid", uitgevoerd door Amer. troepen. Vóór de actie begon, werd de bestorming van de vijandelije loopgraaf Wel een curieus decreet, om, als men blijkbaar onvoldoende voor den oorlog is uitgerust, nog te durven zeggenwe laten ons niet met den stellingoorlog in. Als de vijand 't nu maar met S. eens is. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 81