vverk niet voldoende overzien om overal, waar zulks noodig is, direct in te grijpen, en zoodanig, dat de arbeid er inderdaad door wordt bekort. Sommige officieren meenen, dat zij het kader en de manschappen voortdurend op de vingers moeten tikken; zij schijnen niet te vveten, dat dit bijzonder fnuikend is voor den arbeidslust en dat zij daardoor in een minimum van tijd het initiatief bij het personeel vermoorden. Veel schreeuwen en razen bij het werk veroorzaakt verwarring en verbittering en is dus beslist uit den booze. Oude, ervaren, collega's verkeeren wel eens in de meening, dat de methode van werken, die zij altijd gevolgd hebben, de eenige ware is. Zij eischen bij voorbaat, dat jongeren precies hetzelfde voetspoor volgen en beseffen niet, dat iemand, die goed onderlegd is, in het algemeen meer leering trekt van een werk, dat hij volgens een door hem zelf gevonden methode uitvoert. Naar aanleiding van de bovenvermelde oefeningen in brugslag zal de technische velduitrusting der sectie Genietroepen waar schijnlijk worden uitgebreid met een takel en een staaldraadkabel tot het bevestigen van de drijvende ondersteuningen van de brug, terwijl waarschijnlijk ook eenige, voor nachtelijken arbeid zoo noodige verlichtingsmiddelen (carbidstormfakkels) aan deze véld- uitrusting zullen worden toegevoegd. Omtrent het groote tekort aan technische troepen, dat men bij den bewegingskrijg in 1914 aan Duitsche zijde al dadelijk ge: voelde, en welke troepen vooral benoodigd waren voor het maken van overgangen, geeft het volgende een 'treffende voorstelling: „Indien een rivierovergang gemaakt was, moesten de pionier- compn. met bruggetreinen, nadat de troepen van oever verwisseld hadden, weer met den grootsten spoed naar voren verplaatst worden gelijktijdig echter moesten de reeds gemaakte bruggen ten behoeve van de volgende colonnes versterkt worden. Van de pioniers werd daardoor een bovenmenschelijke inspanning gevergd. Het bleek alras, dat één pioniercompagnie per divisie niet voldoende was. „Ook gevoelde men sterk het gemis aan brugmaterieel in den rug der strijdende troepen. Met groote haast werden zware legerbruggetreinen ontworpen, samengesteld en met hiervoor speciaal gevormde legerbruggenafdeelingen naar het front gezon den, waar intusschen geheel andere toestanden waren ingetreden wegens het terugtrekken na den slag aan de Marne". Het heen en weer snellen van de pioniers van voor in de colonne naar achteren zal men zich levendig kunnen voorstellen, het is iets, dat, wanneer het werkelijkheid wordt, met ons handjevol Geniesoldaten bij de Briga de vast en zeker ook zal gebeuren. Ik zie het al voor me: hier is een brug geslagen, de pioniers snellen in de colonne naar voren om een tweeden overgang te maken; terwijl echter de veldart. over de eerste brug passeert,

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 8