Den 30sten houdt Micheler N. en 0. van Reims de D. tegen den 31 sten verzekert de Maud'huy zich, door een tegenaanval, van het bosch van Villers-Cotterets. Alleen bij Neuilly-St. Front vormt zich een zak, waartegen Duchesne het cavalerie-korps Robillot inzet. En dan loopt voor de derde maal het D. offensief vast de D. konden de zak wel verdiepen, doch niet verbreeden en de tegenstand der Fr. korpsen werd steeds krachtiger. Toch bleef den D., zij het ook andermaal in andere richting, een schoone kans. Ten Z. W. van Soissons, richting Villers-Cotterets, kon men nog een resultaat bevechten, aannemende, dat het gros der Fr. reserves zich momenteel langs den Z. Marne oever zou bevinden. Deze manoeuvre naar het W. conbineerende met een offensief van de 18de Armée (V. Hutier) tusschen A4ontdidier en Noyon in Z. en Z. W. richting, zou men in de Fr. lime tusschen Compiègne en Soissons een saillant doen ontstaan. In het gunstigste geval kon men verwachten in dezen zak alle in de bosschen van l'Aigue, Compiègne en Villers-Cotterets strijdende troepen op te sluiten, of hen ten minste te dwingen den saillant te ontruimen. Dus: naar het O. de omsingeling-pogingen tegen Reims ver volgen in het midden aan de Marne een defensief bruggehoofd scheppen in het W. een gelijktijdigen aanval op Villers-Cot terets en Compiègne. Inderdaad schijnen de D. van 14 Juni in deze richting te werken. Maar Reims blijft in Fr. handen, on danks de verbitterde aanvallen. En ook in het midden handhaven de Fr. hun posities van Chateau Thierry tot NeuillySt. Front Na eenige secundaire aanvallen en successen op 1 en 2 Juni, volgt den 3den een krachtige aanval op Villers-Cotterets, welke het lo. leger (Maistre) echter afwijst. En dan „stopt de slag niet het plaatselijke gevecht tot den 8sten. De Fr. hebben nu èn de spoorlijn Parijs Amiëns en de lijn ParijsChalons verloren hun front is wederom met 53 K. M. uitgebreid de verliezen zijn zwaar en twee diepe, puntige sail lanten blijven dreigend op Parijs gericht. Al kan men niet van een „investissement" van Parijs spreken, toch blijft het groote gevaar bestaan, dat de D. deze beide saillanten nu zullen verbinden. Reeds den 6den Juni is men bij het 6de Leger (Humbert) tus schen Montdidier en Noyon op de hoogte van de D. aanvalsbedoe- ling ,,1'offensive est imminente." En de Fr. hebben inmiddels ook de afweer tegen de nieuwe D. tactiek geleerd. Op dienzefden dag vaardigt Foch een nieuwe directive uit voor Haig en Pétain Haig zal ten N. van de Somme, als diversies be doelde, aanvallen dienen te ondernemen aan Pétain schrijft Foch wat volgens hem is „l'esprit de Ia bataille en course „De strategische bedoelingen sinds 25 Maart zijn 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 10