1. den vijand den weg naar Parijs versperren 2. de noordelijke havens dekken met behoud van het gebruik van onze rocade-spoorwegen 3. de verbinding en het verband tusschen de bondgenooten handhaven. Wat de tactiek betreft „Ces résultats ne peuvent être obtenus que par une défense pied a pied du territoire (organisations défensives répétées et cloison- nées précision des ordres donnés échelonnements en pofondeur des moyens puissance et combinaison des feux instantanéité des contre-attaques préparées d'avance dans Ie détail occupa tion des positions arrière par des troupes de sureté destinées a empêcher une pénétration rapide de l'ennemi). Par l'activité d'esprit, la volonté et la vigilance du commande- ment. Par l'énergie de tous (pas de repliement volontaire ou simplement consenti)." De overwinning der D., bovendien in de hand gewerkt door bij zondere omstandigheden (zie boven), die zich tot nu toe niet boven een, zij 't ook zeer groote, tactische winst kon verheffen, was ook in hoofdzaak te danken aan een tactiek, die als hoofdfactor de verrassing, het onverwachte, „la brutalité" demonstreerde. Hiertegen diende de Fr. Generale Staf derhalve te stellen een buitengewoon goed functioneerende inlichtingsdienst en een eveneens buitengewoon soepele verdediging. Die inlichtingsdienst komt tot stand en de goede gevolgen hiervan blijken vooral den 15 Juli in den sector van Gouraud— de „parade" tegen den aanval wordt gevonden De hoofdverdediging wordt, van de eerste, naar de tweede linie verlegd. Deze tweede linie bevindt zich op dusdanigen afstand naar achteren, dat de vijandelijke art. haar niet gelijktijdig met de eerste onder vuur kan nemen. In die eerste linie verblijven alleen enkele elementen, uit keurtroepen samengesteld, die eenvoudig den opniarsch aankondigen en vertragen. En zoodra de tegen partij, op deze wijze reeds geschokt, vermoeid, zonder den dade- lijken steun van zijn art., voor de tweede linie komt, waar zich het gros van de krachten van den verdediger bevindt, kan hij be trekkelijk gemakkelijk worden tegengehouden. Bovendien zullen troepen gereed moeten staan voor den tegen aanval, teneinde zich op het juiste oogenblik op de flanken van den oprukkenden vijand te werpen. Den 9den Juli blijkt deze methode eene zeer juiste (Compiègne) den 15 Juli wordt daardoor de tegenpartij niet alleen in korten tijd Tegengehouden, doch wordt Foch eindelijk in staat gesteld tot het offensief over te gaan. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 11