Ivanaf 9 Juni. DeOise. Den 9 Juni is de nieuwe tweede linie van het lilde leger Humbert) tusschen Montdidier en Noyon nog niet geheel gereed. Maar Foch had, bij monde van Pétain, den aanvoerders laten doordringen van dit principe „quelle que fut la violence de l'assaut prévu, rennemi ne devait même pas atteindre son objectif minimum." De D. Generale Staf scheen gezien de aan de troepen voor geschreven doelen voor 9 en 10 Juni aan te nemen, dat thans in 2a3 dagen de Fr. saillant van Compiègne weggedrukt en genievel- leerd zou zijn. Maar reeds in den avond van den eersten dag bleek, dat de terreinwinst hoogstens 9 K. M. bedroeg en dat het Fr. front gebo gen, doch nergens gebroken was. Ook den lOden wordt geen beslissend resultaat bereikt Ribé- court en Gournay zijn de uiterste punten, welke bereikt worden. Hutier bepaalt den 11 den voor de finale van den slag, maar Fayolle, die de Fr. verdediging bestuurt, acht zijnerzijds thans het oogenblik rijp voor den tegenaanval. Den lOden, te 4 u. n.m., worden op den uitersten linkervleugel van het derde Leger snel 5 Divisies samengetrokken. Mangin voert het bevel. En den 11 den dringt de Fr. tegenaanval beduidend in de oprukkende Duitschers door v Hutier is genoodzaakt in enkele uren vrijwel al zijn reserves in te zetten. Den 12den maakt Humbert hiervan oogenblikkelijk gebruik, evenals den 13den, door den tegenstander weer verschillende posities te ontnemen. In enkele dagen stopt de D. aanval, hoofdzakelijk tengevolge van het elastisch terugbuigen van de Fr. linie en den krachtigen tegen aanval op het juiste oogenblik. L's tactiek is door een minstens evenwaardige tactiek doorkruist! Maar nog wenscht de voorzichtige Pétain dezen ten slotte geïmproviseerden tegenstoot niet verder dan noodig door te zetten de Fr. reserves waren voor een verder reikend doel bestemd. Ook het 10de leger, rechts van Humbert, was aangevallen en was eveneens elastisch teruggegaan Mangin nam hier het bevel over. Het ..objectif minimum'' was op verre na niet door de D. bereikt En zoowel de zeer hevige verliezen sinds 21 Maart, als het gevoel, dat al deze overwinningen nog altijd DE overwinning niet gebracht hadden, bleken een zeer merkbare teruggang in het D. moreel te veroorzaken. Overzicht. Alvorens hier het laatste D. offensief van 15 Juli in Champagne, 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 12