Met onderstaande is ontleend aan punt 75 van de meergenoemde „Instruction sur la Liason enz." en kan vooral voor verbindingen tusschen de voorbereide stellinggedeelten in onze bergterreinen met vrucht toepassing vinden „In geval van communicatie tus schen vaste posten kan men in zekere mate den lichtbundel ver kleinen en hem aldus onttrekken aan de vijandelijke waarneming. Hiertoe bedient men zich van een houten koker of wel van een scherm, waarin zich een kleine opening bevindt Nog beter is het als men indien het terrein er zich toe leent de seinploeg achter in een lange smalle nis (mijngang) of in een smalle, goed gecamoufleerde loopgraaf plaatstnis of loopgraaf moeten precies gericht zijn op het station, waarmede geseind zal worden". X. DE TELEGRAAFAFDEEL1NGEN, (zie V. V. p. 20 26). Bij de telegraafafdeeling wordt in tijd van oorlog geformeerd le. de telegraafafdeeling van het Hoofdkwartier. 2e. de telegraafafdeeling van de Brigades van het Veldleger. 3e. de telefoonafdeeling van de Legercavalerie. De telegraafafdeeling van het Hoofdkwar tier staat onder bevel van een kapitein en bestaat uit 3 zware telegraafbrigades, 2 optische brigades en 1 radio-telegraafbri- gade 2). Iedere telegraafafdeeling van een Brigade bestaat uit: 1 lichte telegraaf, 1 telefoon, 1 optische en 1 radio- telegraafbrigade.2) Commandant van deze afdeeling is een luitenant. Bij elk der Afdgn. is slechts één officier (tevens Comdt.) inge deeld. Diens arbeid is n. m. m. te veel omvattend en slechts kort vol te houden. Als een telegraafafdeeling in actie is, zal ze over een groote uitgestrektheid in kleine groepen en als enkele mannen verspreid zijn, terwijl veelal het bedrijf bij dag en bij nacht door zal moeten gaan. Hoe is het nu mogelijk, dat een officier dit bedrijf voort durend kan controleeren, waar hij er bovendien ook op letten moet, dat de verpleging naar behooren geschiedt, waar hij ook nog doorloopend voeling moet houden met den chef van het Hoofd kwartier, c. q. Brigadecommandant, om steeds op de hoogte te blijven van den strategischen en tactischen toestand, terwijl hij ten slotte op de hoogte moet zijn van den door de telegraafafdeelingen der neven Brigades aangelegde verbindingen (Leidraad Stafdienst 32 en 38)? De Franschen gebruiken een lamp met parabolische spiegel, die sterk spreidt, in den geest van een gaszoeklichtechter kan de methode ook bij de acetyleenlantaarns wel voordeel opleveren. Red. 2). Radio-materiëel is niet aanwezig. Red. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 17