Wanneer nu die ééne officier moet uitvallen en hiertoe bestaat een niet geringe kans, gezien het zeer vele, dat van hem gevergd wordt dan zal een groote stoornis ontstaan in de berichten- wisseling en de gevolgen hiervan kunnen voor het geheel zeer noodlottig zijn. Uitbreiding van het aantal telegraafoffi- eieren is dan ook o. i. zeer noodzakelijk: bij elke telegraafafdeeling behooren minstens twee officierent e.,z ij n ingedeeld De optische seinbrigades (seinploegen) dienen ter aanvulling van de telefoonbrigades en voor reserve bij storing. Iedere sein- ploeg is o. a. uitgerust met: 2 seinvlaggen met toebehooren, 1 toestel van Mangin compleet 2), 1 binocle met statief. Aan de opleiding en de geoefendheid van het telegraafpersoneel moeten zeer hooge eischen gesteld worden; immers dit personeel zal zelfstandig en meestal zonder toezicht van kader op posten en kantoren moeten optreden; ieder man heeft een afzonderlijke taak, waarin hij niet mag falen, daar een gebrekkige berichtwisseling hoogst ernstige gevolgen kan hebben. Bij de veldpioniers en ook bij de andere wapens behoeft de opleiding van iederen man niet zoo geheel „af" te zijn daar wordt onder voortdurend toezicht van kader gewerkt en kan een onvoldoende geoefend soldaat ge makkelijk bijgestaan of vervangen worden door een van zijn meer geoefende kameraden. Bij de telegraafafdeelingen worden voortdurend nieuwe mate rialen ontvangen, men treft er dus een groote verscheidenheid 3) van toestellen aan, die alle door het personeel bediend moesten kunnen worden voorts moet de regeling en het eventueel her stellen van eenvoudige gebreken door de telegrafisten zelf ge schieden. Uit een en ander blijkt, dat de instructeurs bij de tele graafafdeelingen een taak hebben, die verre van gemakkelijk is. Daar het bij manoeuvres meermalen voorkomt, dat troepen commandanten, doordat zij nog te weinig bekend zijn met de werkwijze van het onder hunne bevelen staande telegraafpersoneel, onmogelijk uit te voeren opdrachten tot het maken van verbindin gen verstrekken, zou het veel aanbeveling verdienen eenige gegevens omtrent die werkwijze (gegevens 4), die in de hand boeken der Genietroepen te vinden zijn) op te nemen in het V. V., zooals b. v. Zijn helaas niet beschikbaar. Red. 2). De Mangin toestellen zijn thans vervallen, door hun groot gewicht waren ze moeilijk mede te voeren. De bedoeling is de Mangin toestellen door heliografen te vervangen voor seinen bij daglicht en door acetyleen lantaarns bij nacht. Tot afdoende resultaten is men bij de beproeving nog niet gekomen. Red. 3). Dit lijkt ons uit den booze te zijn. Red. 4). Deze gegevens worden geheel omgewerkt. Red. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 18