1. HET OFFENSIEF VAN FOCH 18 JULI 11 NOVEMBER 1918. (la bataille décisive, slotbedrijf van „La Bataille de France 21 Maart 11 Nov. 1918"). Bronnen Louis Madelin, La bataille de France Raoul Hoff, La bataille décisive Raymond Recouly, La bataille de Foch Ludendorff, Meine Kriegserinnerungen. 1. De toestand vóór 15 Juli. Inleiding: Den Osten Dec. '17 wordt de apenstilstand van Brest-Litovsk gesloten het vredesverdrag van 9 Febr. '18 ont neemt aan de (jealliëerden hun eersten bondgenoot-Rusland. Maar reeds vóór dien tijd (Nov.) begon Duitschland met het transport van zijn tegen Rusland opereerende Divisies naar het Westfront, zoodat in April '18 de 141 Divisies aldaar met 64 waren versterkt. Hiertegenover konden de Gealliëerden slechts 177 Divisies stellen 99 Fr over 560 K. M. 60 Eng. en 2 Port. over 200 K.M. 12 Belgische over 8 Mijl en 4 Amerikaansche. Men had berekend, dat vóór den winter van '18 ongeveer 1.000.000 Am. het gealliëerde leger konden versterken. Vóór dien tijd moest D. derhalve gebruik maken van zijn numerieke en mat. overmacht Ludendorff zou vóór Paschen den vrede door overwin ning brengen. „11 est assez difficile," zegt Madelin, „de juger du róle qu'il (L.) a joué. 11 semble bien, cependant, que, des plans stratégiques, tout soit issu de ce cerveau, d'autant que stratégie et tactique vont se révéler parantes, et l'une et l'autre si comformes au caractère du quartier-inaïtre-général, que l'on est autorisé dès aujourd'hui a lui en attribuer la paternité. Elles s'inspirent l'une et l'autre de la ma noeuvre du coup de poing. Celle-ci est assez simple le maximum de forces et d effets sur un point donné 2), puis, la déchirure trés largement produite, le rabattement a droite ou a gauche, et même, si les circonstances s'y prêtent, le rabattement a droite et a gauche." En zelfs toen L's stategische en tactische methoden reeds in Mei doorkruist en dus gepareerd werden bleef hij deze methode volgen. 1 Bij liet beoordeelen van deze frontbreedten moet in aanmerking worden genomen, dat zeer sterke art. van alle kalibers in stelling was gebracht. -). Dat is dus overeenkomstig het ook altijd door Napoleon gehuldigde beginsel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 1