Nederlanders veel gevoelen voor de schoonheid der kleuren en weinig voor de zuiverheid der lijnen. Wat (de opmerking is reeds eeuwen oud) helder uitkomt in de verhouding tusschen de vele groote schilders en de weinige beeldhouwers van beteekenis door ons volk voortgebracht. De vaste lijn kennen wij uit ons zeiven zoo goed als niet; slechts met veel moeite zijn wij bij machte er ietwat vertrouwd mee te geraken. Aanvoerders van Nederlandsche troepen onder vonden dit maar al te vaak, vooral in tijden, dat oude banden braken. Prince Mouringh wist er van en ook tegenwoordig is de richtingslijn niet immer volmaakt. Met betrekkelijk geringe inspanning is hierin bij den troep, althans naar den schijn, verbetering te brengen, alleen reeds door letterlijke uitvoering van de voorgeschreven „onver mijdelijke bestraffing der geringste nalatigheden of misslagen." Maar wil deze verbetering, behalve den, intusschen niet te versmaden, schijn, in wezen waar zijn, dan is er meer en hooger noodig. Dan moet er iets persoonlijks uitgaan van hen, die met de vorming, de opvoeding, de leiding belast zijn. Dan moet er persoonlijkheid, karakter wezen Wordt die op de inrichtingen van onderwijs verkregen? Ook wanneer er nog vele bijzondere vakken ingevoerd werden boven alle, die er reeds zijn, dan was daarvan nog geen sprake. De eigenschappen, die U mogelijk eens in staat zullen stellen waarlijk leiding te geven, anderen aan te voeren, kunnen voor een deel aangeboren zijn, voor een deel verkregen worden door de ervaring, die ge opdoet, wanneer ge, tegenover de vraagstukken van het leven staande, Uzelf een weg door de moeilijkheden moet banen, doch schoolsche lessen, hoe onmisbaar overigens ook, kunnen daarbij geen of zeer weinig hulp bieden, om de eenvoudige reden, dat aanleg en karakter niet klassikaal te vormen zijn. Toch moet er, bij officieren vooral, behalve aan persoonlijkheid, aan individualiteit, ook waarde worden gehecht aan een zekere gelijkgezindheid. Bezieling voor hetzelfde streven, collectief nationaliteitsgevoel, vaderlandsliefde en plichtsbesef zijn van hooge waarde. Die gelijkgezindheid geeft saamhorigheid, vormt hechte banden zij maakt dat nietige beuzelingen geen overheerschenden invloed op ons leven en daar gaat het bovenal om op de zaak die wij moeten dienen uitoefenen, omdat de gedachte aan dat tezamen gediende boven persoonlijke gevoeligheden uit gaande belang veel struikelblokken uit den weg ruimt. De, vaak bewust misleidend gegeven, voorstelling, dat na tionaliteitsgevoel en vaderlandsliefde hetzelfde zouden zijn als nationalisme en chauvinisme, moge al niet aanvaard worden, te 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 22