5. MEMORIE OVER HET DIENSTVAK DER MIL. ADMINISTRATIE. Hieronder plaatsen we eenigszins verkort den inhoud van eene memorie van de heeren Bayens, Felix, Kamstra en v. Vol lenhoven over de Mil. Adm. welk dienstvak, gelijk bekend, eenigszins en déconfiture is. De schrijvers leggen het er in hun geschrift hier en daar wel wat dik op, wat niet wegneemt, dat de brochure veel bevat, waarmede kan worden ingestemd en de Schrijvers over de geheele lijn genomen n. o. m. een aanvaardbare weg aangeven ter verbetering (verbetering, welke urgent mag worden genoemd). Red. I. M. T. I. Opdat een leger volkomen aan de te stellen eischen beant woorde, is het noodig, dat het paraat is en zich als weermacht geheel vrij kan bewegen, zonder daarbij te worden gehinderd door allerlei zaken die direct niets met de eigenlijke gevechts- waarde der troepen te maken hebben, maar die toch noode gemist kunnen worden. Het is dan ook van het grootste belang, dat laatstbedoelde zaken, waaronder de administratie een der eerste plaatsen inneemt, door afzonderlijke korpsen van geschoolde personen worden verricht. En aangezien elk lichaam staat of valt met zijne adm. en dus zeker ook een Leger, moet men aan legeradministrateurs de zwaarste eischen kunnen stellen, en moeten deze boven en behalve het zuivere administreeren ook eene strenge controle kunnen uitoefenen aangaande de juiste naleving der tarieven en voorschrif ten, om zoodoende het Land te vrijwaren voor onnoodige uitgaven. De belastingbetalende bevolking heeft het recht eene zeer scherpe controle te eischen! Uit den aard der zaak zullen de algemeene werkzaamheden van het lagere officierspersoneel moeten bestaan uit het admi nistreeren en het controleeren der geldmiddelen. Daarbij mag men echter niet uit het oog verhezen, dat uit het hiervoren genoemd personeel de hoogere en hoogste chefs moeten voortkomen, die zeer uitgebreide, verantwoordelijke en belangrijke betrekkingen bekleeden. De ruggegraat van het adm.-korps moet dan ook zeer goed en daarbij ook soepel zijn, zoodat het noodig is om het korps adm- officieren te doen bestaan uit veelzijdig ontwikkelde personen, die geheel voor hunne taak berekend zijn, uit den aard van hun werkkring eene groote geldelijke verantwoordelijkheid kunnen dragen en bovendien geheel zelfstandig kunnen werken. Zullen bedoelde officieren echter steeds nauwgezet en blijmoe dig hun zwaren plicht kunnen vervullen; zullen zij in staat zijn om voortdurend de onontbeerlijke controle op de geldmiddelen 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33