reorganisatie van het kóprs, vele veranderingen' aan te brengen, nieuwigheden in te voeren en de samenstelling van het leger uit te breiden, die dadelijk den reeds in den loop der jaren ontstanen adm. rompslomp (voor een zeer groot gedeelte het gevolg van het treffen van vele bepalingen met ter jgwerkende kracht) deden vermeerderen en ook tot gevolg hadden, dat elke adm. overla den werd. Bijna voor eik nieuw onderdeel bij het D. v. O. werd een nieuw kantoor opgericht en voor de militie zelfs eene geheel nieuwe afdeeling, maar tot uitbreiding van het personeel der Adm. kwam het niet, terwijl dit in verband met de groote toename van het te verrichten werk noodzakelijk is. Bovendien ging het gehalte van het schrijverspersoneel meer en meer achteruit 2). (5) Niettegenstaande het korps adm.-officieren tot nog toe gelukkig alle krachten inspant om een debacle te voorkomen, door de administraties zoo goed mogelijk gaande te houden (hoewel vaak ten koste van de gezondheid der betrokkenen), zal de practijk toch uitwijzen, dat het dienstvak' door het te vele werk in verband met haar beperkt personeel, topzwaar is, en bij niet spoedig ingrijpen ineen zal storten. Wat het zeggen wil om een in elkaar gevallen adm. dienst w_der op te zetten en wederom goed te laten functioneeren, en hoeveel millioenen daarmede verloren gaan, zal alleen diegene eenigszins kunnen beseffen, die weieens eene kleine en gewone administratie in het reine heeft moeten brengen. ad. B. (1). Het gewone verloop bij het dienstvak is, met uitz. van de Genie en den Geneesk. Dienst, zeer zeker even groot als bij de andere wapens en diensten, terwijl bovendien de Int.-officieren bijna geheel uit die der Adm. worden gerecruteerd. Logisch zou daaruit dus moeten volgen, dat de promotie beter is dan bij de andere wapens en diensten of minstens gelijk. Nemen we nog eens het reeds onder ad. A. gereleveerde in beschouwing, dan zou ieder onbevooroordeeld persoon daardoor alleen reeds tot de slotsom komen, dat tegenover de van de officieren der Adm. gevorderde meerdere inspanning en arbeids prestaties en den zwaren druk van eene geldelijke verantwoor delijkheid, eene minstens equivalente promotie zou moeten staan als b. v. bij de Inf. 3). Over het algemeen kan er dus gezegd worden, dat er geene enkele reden bestaat om de adm.-officieren in promotie of anders zins te doen ten achter staan bij die van andere wapens of diensten. Ja, de luxe daar, is wel groot! 2).Naar men ons inlichtte, is dit volkomen juist. Red. 3). Zie noot 1 bij ad A. (3). 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36