De steeds vloeiende stroom van nieuwe bepalingen, de opeenstapeling van werk, en bij de groote hospitalen de te groote omvang der verantwoordelijkheid voor één verant woordelijken chef, hebben tot gevolg gehad, dat niemand meer zijn eigen werk naar behooren kan controleeren, en elk adm.-officier tevreden mag zijn als na een arbeidsdag van dikwijls meer dan 10 uur, de zaak geloopen heeft. Een ieder kan dan ook wel begrijpen wat er onder dergelijke omstandigheden van de onontbeerlijke controle terecht komt. De controle op de geldmiddelen is in het leger dan ook langzamerhand aan het verwateren en kan spoedig als iets immaginairs beschouwd worden, indien er niet spoedig wordt ingegrepen. Bij elk onderdeel worden zonder behoorlijke controle dui zenden guldens betaald en worden bovendien vele ten onrechte gedane betalingen gewoonweg aan den loop der comptabi liteit overgelaten en Elke ingewijde is er dan ook van overtuigd, dat er schatten gelds onnoodig verloren gaan. (2). Volgens den pas afgetreden G. G. heeft Indië behoefte aan blijmoedige werkers, hetgeen wel door niemand ontkend zal worden. Maar wel zal door elke ingewijde moeten worden toege geven mits hij de waarheid om de eene of andere reden niet schuwt dat er bij de adm -officieren bij hooge uitzondering van die blijmoedigen te vinden zullen zijn. Vooral door het in promotie ten achter staan bij anderen heerscht er een zeer slechten geest, welke alleen geëlimineerd kan worden door het wegnemen van de hoofdoorzaak. (3). De meeste officieren der Adm. zijn bovendien door de te groote drukte in hunne werkzaamheden, en de vele wijzigingen, die dagelijks binnenkomen en die ze door gebrek aan tijd zoo goed als niet kunnen verwerken, of nerveus öf onverschillig. Niet zonder reden zijn er zoovele adm.-officieren zenuwziek, en het met buitenlandsch verlof gaan van vele hunner is niet als iets gewoons te beschouwen om zich weer wat te restaureeren, maar is in zeer vele gevallen eene daad om toch maar vooral uit dien ellendigen papierrommel te komen en bovendien om eenigszins te bekomen van de door die administratie noodwendig bekomen nervositeit. Geestelijk in en door den dienst geschokte adm.-officieren zijn er vermoedelijk ve e, al is dit bij outsiders misschien niet bekend (deze hooren zoo nu en dan slechts van een wegens ziekte verleend verlof), de insiders weten echter wat dit voor den betrokkene zeggen wil. Vetdruk van ons. Red. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 39