versmelten, terwijl wanneer de tegenstander zijn reserves zou hebben gespaard en zelfs voortdurend hebben uitgebreid, of alleen maar op&krachten gehouden (Am. transporten)'; indien de tegen stander bovendien met alle krachten de wapen- en munitie-aan maak had bevorderd, dan zou, in den loop van zulk een langdun- gen slag, éérst de gelijkheid en daarna de-meerderheid der mid delen, voor den tegenstander ontstaan. L. miskende .waarschijnlijk de uitgebreidheid en de hoedanigheid van den Am. steun was blijkbaar niet geheel op de hoogte van den door P t a i n zeer verbeterden geest in het Fr. leger, maar desondanks was voor hem, teneinde de overwinning te behalen, thans de groote kans de alles omverwerpende aanval met zijn 205 Divisies tegen de 177 der Geallieerden, verras send, overstelpend en VAN ZOO KORT MOGELIJKEN DUUR. Hij waagde daarbij zijn niet weer door bondgenooten of jonge klassen (de jongste klasse was reeds opgeroepen) aan te vullen reserves, maar hij rekende op de buitengewone en verbijsterende verrassing van zijn tactiek „ce qui excuse une stratégie auda- De Ludendorffsche tactiek. Het is wenschelijk, èn met het oog op den D. aanval èn met het oog op de Fr. „parade," een enkel woord te wijden aan die tactiek. Den 16den Juni karakteriseert FOCH haar als volgt 1. Verrassing door korte art. voorbereiding (3 a 4 uur) en door aanschuiving op het laatste oogenblik van de aanvalstroe- pen (gedurende den nacht). 2. Zeer krachtig bombardement door alle kali bers en met alle soorten projectielen over een diepte van 4 a 5 K M een zeer krachtige, massa-aanval van Inf., die zich tijdens de art. voorbereiding op 200 a 300 M. vóór de te nemen linies verzamelt. 3. A r t. steun tijdens de voorwaartsche beweging (barrage roulant)begeleidende art. en mijnwerpers. 4. Met de beste Inf. eenheden op het centrale punt aan vallen, de breuk snel verbreeden en daarna zich tegen de flanken van die breuk richten. 5. Een diepe indringing door een snelle en vastberaden marsch van troepen, naar tevoren aangegeven en op grooten afstand gele gen, doelen. De „groote repetitie" voor deze tactiek was de manoeuvre van Riga geweestde leider van deze repetitie „von Hutier," werd ook de leider van de première op het Westfront. O. De vraag is of er voor de D. thans nog wel voldoende kans was op de absolute eindoverwinning en of dan ook dit groote offensief wel gerechtvaardigd was. Wèl bestond daarentegen de kans op een redelijken vrede. 3 it 1 C1CUSC

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 3