D. Opleidingscursus voor. O. O. der Adm. Directeur Luitenant of Kapitein. Voor alle andere niet genoemde administraties blijft het bij het oude, terwijl van de 7 genoemde hoofdofficieren er twee den rang van Luit.-Kolonel kunnen bekleeden De aanwijzing van tweeërlei rang voor den directeur heeft ten doel de gelegenheid te openen om den titularis in den kapiteins1 rang te handhaven. Daardoor is men in staat voor die betrekking een oud len luitenant aan te wijzen, die reeds alle betrekkingen bij de verschillende administraties zelf heeft bekleed en daardoor eene groote practische ervaring heeft. Dit zal den leerlingen zeer ten goede komen en ook later bij de administraties goede vruchten afwerpen. Overzicht van de veranderingen, meer 3 hoofdofficieren en 10 kapiteins minder 1 Referendaris of Administrateur en 4 luitenants of onderluitenants (5). Het voordeel van de in (4) ontwikkelde formatie is o. m., dat er daarbij voor luitenants meer plaatsen zonder geldelijk beheer zijn, waarvan zij dus dadelijk zijn los te maken, om op elk gewild oogenblik daar te kunnen worden tewerkgesteld, waar eene administratie door ziekte of anderszins openvalt 2j. Bovendien zal die formatie op den duur eene zeer voordeelige voor het Land blijken te zijn, omdat ook door het hiervoren genoemde het dan niet meer behoeft voor te komen, dat ervoor het aanvullen van één opengevallen beheer een vijftal overplaat singen noodzakelijk zijn. Het grootste voordeel is echter, dat door de meerdere krachten en door de andere groepeering van het officierspersoneel de controle van voorheen weder tot haar recht zal komen en dat daardoor het Gouvernement wordt behoed voor de aanzienlijke geldelijke nadeelen, die het thans onmiskenbaar worden toe gebracht 3). Dit is zeker niet te veel, men zie echter onze noot 1 bij ad A (3). Red. 2). Een gioot voordeel! 3) We zouden in overweging willen geven, v.z. mogelijk alle administrateurs van eene onderinspectie te veree nigen ten kantore van den O. I,die dan een zeer gemakkelijke controle kan uitoefenen. Verder de sergeanten-majoor-adm. der betrokken administraties weer zooveel mogelijk een deel van den dag te vereenigen ten kantore van den betrokken administra teur, ouder wiens toezicht en controle zij daar arbeiden. Voor niet ter plaatste van den 0.1. aanwezige admi nistrateurs is uiteraard alleen het laatste mogelijk. Deze vormen echter althans op Java de minderheid. Red. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42