is ons gebleken,dat de formatie derverschillende wapens cij fers te zien geeft, waardoor voor het eene wapen veel ongun stiger kansen werden geschapen om het tot hoofdofficier of hooger te brengen dan bij het andere. Die cijfers toonden aan, dat de infanterie op de meest ongun stige verhoudingen kan wijzen. Men zal nu trachten die verhouding ten opzichte van de an dere wapens een gunstiger aanzien te geven. De invoering van het Divisie-verband namelijk zal, naar velen verwachten, de ge- wenschte uitkomst leveren. De grillige invloed van Fortuna echter blijft bestaan met alle 'hatelijke en nadeelige consequenties voor hen, die bij deze dame niet in den gunst staan. Grappig genoeg, maar tevens onbegrijpelijk, wordt die invloed door velen als iets vanzelf sprekends aanvaard en onontkoom baar verklaard. Is dit laatste wel juist; kan die invloed niet zooveel mogelijk worden geneutraliseerd? Den toestand, zooals die thans is, beschouwende, zien wij, zoowel in als tusschen de wapens onderling, de bevordering op de meest onregelmatige, dus onbillijke, wijze verloopen. Rekende men tot voor kort nog op een 14-tal jaren om het tot kapitein te kunnen brengen, nu is dat tijdsverloop terugge bracht tot 7 a 8 jaren, terwijl het zich laat aanzien dat dit 5 a 6 jaren wordt, (bij infie- zoowel als bij artie). Tusschen wapens en dienstvakken onderling is van regelmaat nooit sprake geweest, hetgeen voor bepaalde personen of groepen van personen tot moreele en materiëele nadeelen leidt en in hooge mate tot ontevredenheid aanleiding geeft. Het is nu eenmaal niet prettig om in dienstverhouding te moeten staan tegenover superieuren, wien de jongenskiel nog om de schouders gleed, toen men zelf reeds de officierssterren had verworven. Zij, die voorgeven hierover gemakkelijk heen te stappen, kun nen wij slechts beklagen. Slapheid en gebrek aan gepaste eer zucht zijn veelal debet aan deze houding. Over het algemeen echter wordt zulks inderdaad als ernstige grief opgevat. Materiëel worden tijdgenooten van andere wapens en dienst vakken onderling door de onregelmatige bevordering ten achter gesteld in het navolgende: 2) le. maatschappelijke positie, 2e. hooger maandelijksche bezoldiging, 6 jaar officier en dan Vader van de Compagnie, vormer van jonge (nog jongere) officieren, rechter over circa 200 menschen! Red 2) Men zie ook het 5e artikel van deze aflev.- Red. 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 44