Aan oefeningen kan niet voldoende aandacht worden besteed, omdat het bureauwerk wacht. Welnu, de oplossing is weer schromelijk eenvoudig dan maar wat langer werken. En is de achterstand ingehaald wellicht reeds voordièn zal, zooals S. aangeeft, het personeel op de bureaux kunnen worden verminderd geen gering voordeel nu bij den troep zoo'n tekort aan krachten is. Met veel instemming nemen we verder het volgende over: „Hoeveel zou er niet gewonnen kunnen worden door ratio- neeler werk en minder tijdverknoeien. Om maar iets te noemen. Er wordt geweldig veel getoelist en zoo weinig besproken. Het besprokene ligt niet vast, zal men zeggen. Och, voor onder geschikte dingen ligt het vast genoeg, en voor belangrijke zaken legge men het wèl vast. Er zijn toch genoeg belangrijke zaken te behandelen om de aanwezigheid van een stenograaf te rechtvaardigen. Hoeveel eenvoudiger zou het niet zijn, dat voor allerlei zaken de afdeelingshoofden met het departe mentshoofd bijeen kwamen en dat het besprokene en de be slissing, die dan dus dadelijk moet genomen worden steno grafisch werd vastgelegd, het stenogram uitgewerkt en daarna den betrokkenen toegezonden, dan dat er maar heen en weer geschreven wordt, allerlei adviezen gegeven, weer terug gezonden, weer getoelist enz. Er mag toch verwacht worden, dat de afdeelingshoofden menschen zijn, die hun afdeeling beheerschen, die over groote aangelegenheden, zonder eerst te moeten studeeren in oude paperassen, een oordeel kunnen geven. En is het eens een enkele keer noodig, dat er wijziging in een genomen besluit komt omdat bij de bespreking iets over het hoofd gezien is, dan is met een tweede bespreking de zaak toch opgelost en nog niet zooveel tijd verloren als met het geven van schriftelijke adviezen. De Redactie van het Orgaan stelde onder het artikel een naschriftZij is het met den 8-urigen dag nog niet zoo volkomen eens. Vooreerst rijst n. h. m. de vraag, of het feit, dat na die 8 uur arbeid geen, of weinig, studie meer mag worden verwacht, niet tegen dien arbeidstijd spreekt.' Nu zouden we hiertegen willen aanvoeren, dat het aantal, dat in hun zg. vrijen tijd studeert, n. o. m. al heel gering is. lntusschen er zijn er, ter wijl het ook juist is, dat er thuis nog wel door sommige officieren werk wordt verricht om op het bureau geen (minder) achterstand te krijgen. Voor den troep acht de Redactie het allerminst gewenscht om het voor stel van S. in te voeren. We zijn met haar eens, dat, als de troep volkomen geoefend is, 8 uur arbeid niet noodig is en het overigens toch geen be sparing van personeel geeft. Echter, die geoefendheidt We vermelden nog het opstel „DE OFFICIERSLOOPBAAN," waarin een lans wordt gebroken voor een vaste promotieregeling en sommen ten slotte als overigen inhoud op Krantengeschrijf; Een en ander over algemeene orders; Memorie over het dienstvak der Mil. Adm.; Uit Pers en Periodiek en tenslotte Verecni- gingsnieuws. D.B. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 50