keeren en zich verzamelen, dan in de eerste plaats de toestand van het 5e Br. Leger (Gough) consolideeren en vervolgens en hier spreekt zich voor het eerst het doel uit, dat Foch gedurende 4 maanden zal nastreven een „masse de manoeuvre" vormen in nader te omschrijven vormen. Maar, zegt Madelin zeer terecht il ne pouvait cependant que préparer les gens a finir au mieux une bataille mal engagée et aux trois quarts perdue. Si pour le 31 Mars l'ennemi est tenu en respect sur l'Óise, la trouée de Montdidier solidement refermée en arrière de la ville. la ligne de l'Avre maintenue, le Santerre conservé par les Anglais, Amiëns sauvé- on devra s'estimer heureux." En, vooral ook door het persoonlijk en herhaald aandringen van Foch, door zijn ijzeren standvastigheid, blijft Amiëns behouden, zij het dan ook dat dit knooppunt onder vijandelijk art. vuur staat. Maar Foch voorziet ook reeds 's vijands plannen. De spoorweg ParijsCalais wordt door de D. beheerscht. Nieuwe aanvallen in Artois, in Vlaanderen, zijn aanstaande, waardoor de rocade-be- wegingen der Geallieerde reserves thans voor een groot deel geïmmobiliseerd tot dekking van Amiëns en de richting Parijs gehinderd worden. Tenslotte vechten de Gealliëerden voor een gedeelte met den rug naar de zee, voor een ander gedeelte met den rug naar l'IIe de France gewend een strategische toestand nóg benauwender dan die bij het einde van den Somme-slag in '16. In Directive 2 van 3 April geeft Foch de richting aan van den voor de D. tijdelijk „in een hoekzak" doodgeloopen slag. „De vijand is tegengehouden van Arras tot de Oise. Een nieuw offensief is te wachten ten N. van de Somme, in 't bijzonder bij Arras, waar de vijand over talrijke spoorwegen beschikt. In 't Z. zijn die aanvallen minder waarschijnlijk (minder spoorwegen gedeeltelijk onder Fr. art. vuur). Het front Albert-Arras verdedigend vasthouden; dit front snel organiseeren ten N. van Beauvais een Fr. reserve gereed houden tegen een aanval ten N. van de Somme. De Gealliëerden zullen van den voordeeligen vorm van hun front gebruik maken om den spoorweg St. Just-Amiëns vrij te maken door 1. een dubbel Fr. offensief in den omtrek van Montdidier, eener- zijds beoogende den vijand op de Avre terug te werpen, anderzijds om hem in het N. naar Roye af te dringen 2. een Br. offensief a cheval van de Somme in O. rich ting, beoogende Amiëns te bevrijden. Al zullen hiermede geen beslissende resultaten worden verkregen, men zal den vijand een gevoelig échec kunnen doen lijden, terwijl dit agressieve optreden de beste afweer is tegen een mogelijken aanval ten N. van de Somme," De offensieve idee treedt hier dus reeds dadelijk op den voor grond al wordt dit voorgenomen offensief nog doorkruist door den D. stoot in Vlaanderen. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 6