thans waarschijnlijk tegen het centrum der Fr. posities, terwijl men de zeer vermoeide, uitgeputte Eng. niet aan eigen krachten alleen kan overlaten. In de eerste weken van Mei wordt aan Gealliëerde zijde alles gedaan om de gedecimeerde Divisies te reorganiseeren en te ver sterken; er wordt aangedrongen op een Itai. offensief en op de spoedige aankomst van de reeds afgerichte Am. Divisies. En den 20sten Afei wordt de offensief-gedachte weer uit gesproken in Directive 3 1. Tusschen Oise en Somme het vrijmaken van den spoorweg Paris Amiëns en van den omtrek van Amiëns door een aanval op den saillant van Montdidièr. 2. In den omtrek van de Lys het vrijmaken van de belangrijke mijnen van Béthune en Buray. Voor de D. is thans „spoed" alles. Nog steeds is geen beslissende overwinning behaald de mogelijkheid be staat, dat er door de benoeming van een „Général en Chef" twist en tweedracht onder de Gealliëerden is ontstaan. Voor hen dringt de tijd, lijkt het oogenblik gunstig. Aan gealliëerde zijde dacht men een aanval in Artois, ter ver binding van de beide thans gevormde „zakken" in Picardië en Vlaanderen, het waarschijnlijkst. Maar 1°. hadden de Fr. troepen tweemaal de situatie gered zoolang het Fr. leger ongeschokt bleef, zou HET D. doel „Pas de Calais," niet bereikt worden tegen dit leger, tegen dit front, diende de aanval gericht te worden 2°. waren in de slagen van Maart en April zóóveel Fr. Divisies betrokken geweest, dat men aan mocht nemen, dat het front ten O. van Noyon hierdoor beduidend verzwakt zou zijn 3°. is het niet onwaarschijnlijk, dat men den kroonprins van Pruisen thans, na den kroonprins van Beieren, een overwin ning toedacht. De D. aanval werd zoodoende voorgenomen tegen de Aillette en de Aisne, tegen Soissons en Reims en de Vesle, met de waar schijnlijke bedoeling zich door een nevenoperatie te verzekeren van den transversaal Soissons Compiègne Montdidièr om hiel den Fr. saillant weg te nemen, waardoor men dan den zeer gunstigen toestand verkreeg, dat men vrij was om te kiezen tus schen twee groote en belangrijke objekten de zee of Parijs. Hiertegenover staat echter, dat de zeer kwetsbare deelen van de gealliëerde linies, na de slagen van Maart en April, eenerzijds waren de omstreken van Arras, anderzijds die van Compiègne ieder Duitsch voorwaarts gaan in deze richting was voor de Geallieerden buitengewoon gevaarlijk. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 8