Kapt. Inf. 1. SPOORWEGGESCHUT VOOR NEDERLANDSCH- INDIË, door F. TREFFERS, Wanneer dit artikel het I. M. T. bereikt zal hebben, zullen ongetwijfeld op de redactie-tafel stapels concurrenten liggen te wachten op een gelegenheid om in het „traditioneele stukje Indische Leger" 2) te doen blijken van de, niettegenstaande malaise of schrijnend besef, nog levende belangstelling in onze weerbaarheid. Dan toch zal na een langen drogen moesson, een nieuwe frissche wind zijn gaan waaien en aan den afgehouwen tronk zal een nieuwe loot kunnen ontluiken. Natuurlijk is het onmogelijk „met een schoone lei" te beginnen (zóó erg, dat dit noodzakelijk zou zijn, waren we er trouwens niet aan toe), maar de „onzekerheid ten aanzien van de bestemming van het leger", gelijk men de periode van willoosheid vaak met een mooi woord gelieft te noemen, zal voorbij zijn. De belangstelling voor Java's defensie, welke in het officierskorps dreigde te verstikken, zal weer kunnen opleven. Daar zal een eindelooze reeks vragen te beantwoorden zijn en vraagstukken op te lossende lengte van die reeks is het beeld van den achterstand. Eén van die vraagstukken zal natuurlijk het zuinigheidsvraag- stuk wezen en daarbij weer treedt het meest op den voorgrond 3) de aanschaffing van materieel. Nu oude en beproefde adressen als Krupp uit onze boeken verdwenen zijn, is de zaak niet eenvoudiger geworden; we zullen van de mindere concurrentie de gevolgen moeten ondervinden. De kosten zullen hoog zijn, de middelen beperkt en besnoeid. Maar laten we één ding vaststellenn. 1. dat het misdadig zou zijn eene militie in te voeren, zonder dat daarmee het gebruik van een voldoende hoeveelheid materieel vervaardigd overeenkomstig de mogelijkheden der moderne techniek (dus: eischen der tactiek) samen gaat. We mogen veilig aannemen, dat zulks ook niet gebeuren zal en dat we dus onder meer zullen komen te staan De medewerking is inderdaad momenteel vrij bevredigend, nu nog meer leden, dan komen we er wel. Red. 2) I.M.T. '21 No. 1, blz. 1, al. 1. 3; Zoo men wilachtergrond. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 1