3. EFFICIENCY. I. ARTILLERISTISCHE EFFICIENCY DOOR EEN BETERE ARBEIDSVERDEELING. A. Het stelling nemen. Na ontvangst van het bevel van den Afdeelingscommandant tot inname van de stelling geeft de Batter ij commandant na voor zich zelve met de kaart in de hand het bevel goed te hebben doorgelezen aanwijzingen omtrent a. aan den stellingoff.plaats B. C.stelling weg waar langs en punt tót waar de batt. moet oprukken en tempo, volgorde batn., pionier afd. b. aan den waarnemingsoff.plaats B. C.doel inf. afd., die ondersteund moet worden. c. aan den richtwacht m.plaats B. C.stelling doel. d. aan den telefoonwachtm.plaats B. C.stelling weg, waarlangs te telef. verbinding batt.—B. C. moet gelegd worden. e. aan den opperwachtm. G. T. plaats B.C.; stelling; plaats G. T. Nadat elk der hiervoren genoemde rangbekleeders op de kaart de gekregen aanwijzingen bestudeerd heeft, volbrengt ieder voor zich, zonder nader bevel, de aan zijn bijzondere betrekking ver bonden taak. De B.C. begeeft zich, vergezeld van een Eur. korpl. trom- petter-telefonist het eerst naar de batt. stelling, geeft door middel van gekleurde vlaggetjes de juiste plaats der stukken aan en bepaalt met behulp van de celluloidplaat op de kaart de juiste schootsrichting, zet die met het kompas in het terrein uit en legt haar met een gekleurd vlaggetje vast (niet te dicht op de lijn der stukken en duidelijk zichtbaar!) Daarna laat hij zoo dit niet met een fluitsignaal kan gegeven worden den trom petter het bevel tot in stelling komen aan den stellingoif. over brengen. Vervolgens begeeft hij zich naar de plaats B. C, con troleert, nadat hij zich t/o v/h doel georiënteerd heeft, den ar beid van den richtwachtm., geeft door de telef. aan den stellingoff. de bevelen voor de richting en de vuuropening en zoekt tele fonisch verband met den waarnemingsoff. Zoo de telef. verbin ding batt.-B. C. nog niet tot stand is gebracht, laat hij die bevelen door den trompetter overbrengen. Als vaste regel gaat de B C. d o o r de batt. stelling naar zijn standplaats en wel omdat er geruimen tijd verloopt voordat een batt. tot vuren gereed is, nog afgescheiden van den tijd benoodigd voor het leggen van de telef. verbinding batt.B. C., de bevelen dus voor het in stelling komen zoo vroegtijdig mogelijk moeten gegeven worden. Bovendien worden gedurende het stellingver- kennen door den B. C. alle berekeningen noodig om de batt. in 24 t

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24