de richting te brengen door den richtwachtm. uitgevoerd, die zich inmiddels naar de plaats B. C. heeft begeven. Bij de keuze van de stelling houde de B. C. bij het bepalen van den minimumafstand er rekening mede, dat hij 400 M. bij het inschieten terug moet kunnen gaan Bij het stellingnemen op een open vlakte neme men de tus- schenruimte der stukken minstens 20 M. ter beperking van ev. verliezen, en zoo onregelmatig mogelijk, teneinde de kans op ontdekking uit de lucht te verminderen ad. a. Na ontvangst der aanwijzingen laat de stellingoff. de gevechtscolonne aannemen, rukt met de gevechtsbatt. wan neer niet anders is bepaald-in draf naar het aangegeven punt en laat daar halt houden zoo de B.C. met zijn stelling verkenning nog niet gereed is. Aangezien een tijdig persoonlijk uitgevoerde verkenning voor een behoorlijk en ordelijk innemen der stelling een conditio sine qua non is, rijde de stellingoff. de batt. een goed eind vooruit. Het stelling nemen zelve geschiede orde lijk, rustig en in de grootste stilte. In 90 van de 100 ge vallen verdient het aanbeveling met achterspannen in batterij te komen. Vóór het weggaan worde al het pionier gereedschap achter de stukken neergelegd. De veldzakken der bedieningen, tusschen vuurmond en caisson achterwagen •opgestapeld, sluiten de opening onder c. a. w. deur af. De stukken dienen als vaste regel door de wederkeerige richting evenwijdig te worden gesteld, waarbij zorg te dragen dat een licht geopende richtlijnwaaier worde verkregen. De steilingotf. controleere persoonlijk bij alle stukken: de eerste richting, de minimum afstand, de rem, het niveau voor den schuinen radstand, de vrije beweging van den zwengel van het tempeertoestel. Van elke gelegenheid make men gebruik om de stukken te camoufleeren. Voor de schop van de rem worde een kwart cirkelvor mige rits aangebracht. Alleen de evenwijdigstelling door wederkeerige richting is onder alle omstandigheden mogelijk (stelling in een kam- pongrand enz.). Bij richting op een algemeen richtpunt heeft men bovendien nog het nadeel, dat misopvatting van richtpunt door stukscomdtn en richters mogelijk is, hetgeen tot tijdverlies aanleiding geeft. Het gebruik van slechts één richtmethode brengt het voordeel van meerdere geoefendheid, minder commando's en aanwijzingen, meerdere zekerheid, dus tijdwinst. Een ieder weet dadelijk, wat hij te doen heeft. Van elk stukscomdt. eische men, dat hijde batt. door middel van de wederkeerige richting met licht geopenden waaier e^en- 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 25