Aanvulling van de waarneming van „ver" door die van „nabij" wordt dus noodzakelijk. bb. het in de diepte echeloneeren van de verdediging. De moderne stelling bestaat uit meerdere liniën. De begroeiing en geaccidenteerdheid van het Indische terrein is van dien aard, dat meermalen waarneming van de 2de en 3de linie van uit hetzelfde waarnemingspunt geschikt voor de eerste linie niet mogelijk zal zijn. Verplaatsing van het waarnemingspunt kost in den regel veel tijd, de samenwerking zou hierdoor in gevaar kunnen worden gebracht. Bij gebruik van een vooruitgeschoven waarnemingspatrouille wordt dit gevaar ondervangen. ■cc. Meermalen kiest de verdediger zijn hoofdstelling achter de kam, op de contrahelling of op den van uit het voor terrein onzichtbaren volgenden rug. Wil in zoo'n geval art. ondersteuning mogelijk zijn, dan zijn waarnemers op den te vermeesteren voorsten kam nood zakelijk, althans zoolang de art. nog niet over eigen waarnemingsvliegtuigen beschikt met draadlooze verbinding: vliegtuig B C. Maar zelfs dan blijft waarneming van af den grond te verkiezen, dat leert althans de ervaring. dd. de verdediger laat meermalen achter de voorste aanvals- liniën een rookscherm neer, ten einde zoowel zijn eigen stelling onzichtbaar te maken, ais om den aanvaller te isoleeren. De waarnemingspatrouille verschaft ook in dit geval de eenig mogelijke oplossing. ee. de kleur der uniformen, het gebruik van rookzwak kruit, de moderne aanvalswijze onregelmatige linies van kleine groepen, elke dekking in het terrein benuttend maken het volgen van de bewegingen der eigen inf. door den B. C. onmogelijk. Het doen volgen van de inf. door waarnemingspatrouilles is daartoe het eenige middel. Het gevaar van vuren op de eigen inf. wordt daardoor tot een minimum beperkt. 28 Inderdaad verdient het veelal aanbeveling het beloop van een stelling te kiezen achter den kam; men houde echter vooral in het oog, dat de groote betee- kenis, die de art. voor de verdediging heeft, impli- cite dwingt om vóór den kam stelling te nemen, indien het znsterwapen die kam voor hare waarne ming noodig heeft. Bij het kiezen van het beloop der stelling spreekt dan ook de art. een duchtig woordje mede. Red-

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 28