Waarnemingspatrouilles, gecombineerd met echarpeerend vuur en het gebruik van granaten maken het mogelijk den storm der inf. nagenoeg tot het moment van samentreffen met art. vuur te ondersteunen. Dit acht ik het grootste voordeel, want juist gedurende den storm heeft de tusschen het vijandelijke en eigen vuur- gordijn ingesloten inf., blootgesteld aan het vernietigende vuur der in de laatste oogenblikken in stelling gebrachte mitrs., ondersteuning het meest noodig, vooral ten opzichte van het moreel. Waarnemingspatrouilles stellen in staat den afstand van 300 M., waarop gewoonlijk het art. vuur wordt verlegd tot 100 M. te verkorten. De factoren in het belang van de samenwerking, zijn de volgende: Zoodra de eigen inf. binnen het vuurbereik van de vijandelijke is gekomen wordt het wenschelijk het vuur der art. te regelen naar de bewegingen van haar inf. Dit kan op twee wijzen geschieden preventief en repressief. Bij de preventieve methode is het doeider eigen inf. bij haar sprong voorwaarts over open terrein verliezen te besparen door, kort vóór den sprong, de stelling onder vuur te nemen en het vuur tot na den sprong voi te houden. De vijandelijke inf. wordt dan gedwongen zich te dekken en kan dan slechts ongericht vuur afgeven (neutraliseeren). Bij de repressieve methode is het doel de vijandelijke inf. verliezen toe te brengen, door deze te verlokken zich bloot te geven om de ongedekte aanstormende eigen inf. te bevuren. Als dan wordt zij zelve met rafales" overvallen. Het ideaal zou zijn de stelling, zoodra de eigen inf. binnen vijands vuurbereik zou zijn gekomen, onafgebroken dus ook gedurende den tijd tusschen twee sprongen in, wanneer dekking in het terrein wordt gezocht onder vuur te houden tot aan den storm toe. Doch dit is met het oog op den beperkten mun. voor raad niet wel mogelijk. Gedurende den tijd, tusschen twee sprongen in, wordt een zeer langzaam vuur onderhouden, dat gedurende den sprong tot snelvuur aangroeit. Aangezien het initiatief tot den sprong geheel bij de aanvoerders in de voorste liniën berust, zij het dat enkele groepen van de voorste linie eigener aandrift mannetje voor mannetje de dekking verlaten, zij het dat groepen van de volgende linie de intervallen van de voorste linie passeeren, hoe dan ook, aanschouwing van nabij gepaard met onderling overleg tusschen de eigenlijke executanten van de gegeven bevelen betreffende de samenwerking, n a m e 1 ij k Batons Comdt. en B C. blijft 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 29