voor den noodzakelijken aanschaf van berg- en zware art. Dezë laatste zal noodig zijn èn in onze stellingen (ik zou niet graag het woord reduit willen gebruiken), zoowel in de voorbereide als in de niet voorbereide, èn aan de kusten. Die kust-art. kan noodig zijn in verschillende gevallen. Alvorens die te bespreken zal ik, om duidelijkheids- en kort heidshalve mij tot een concreet geval te kunnen beperken, aange ven hoe ik mij een verdediging van Java mogelijk denk Een vloot van klein materieel heeft in Priok hare basis, het veldleger vindt die in de hoogvlakte van Bandoeng. Bij dit algemeen bekende schema neem ik verder aan, dat men kust- geschut zou willen gebruiken le. aan de baai van Batavia, om op te treden in verband met de kust-art. op de eilandjes voor die baai, 2e. bij Soerabaja, Semarang. Cheribon, en zoo ge wilt ook aan Straa Soenda, 3e. bij Tjilatjap, 4e. c. q. te Tjilamaja of op andere dergelijke punten Bovendien kunnen we dezelfde soort art. gebruiken in den landoorlog tot bewapening van onze stellingen in de Preanger. Voor een en ander zouden een 100-tal diverse vuurmonden be- noodigd zijn (als minimum natuurlijk—zie W. J. '18 '19, 2e deel blz. 9), een grondslag, waarop de zuinigheidsbacil welig tieren zal. Verder is het volstrekt niet ondenkbaar, dat gedurende de operaties zich het geval zal voordoen, dat we niet alleen geen be hoefte hebben aan meer art., maar dat een deel niet of niet langer benoodigd zal zijn; b. v. bij Tjilatjap, bij Soerabaja, als we daar t z. t niet meer tegen enkele neutraliteitsschending behoeven te waken2), omdat we reeds in den oorlog zijn betrokken, of bij Priok, omdat de vlootbasis niet langer verdedigd behoeft te worden, of kan worden. Er is daarbij groote kans, dat het zware niet-spoorweg geschut niet meer te transporteeren is, en al dan niet vernietigd in 's vijands handen moet vallen. Gemakkelijke, althans niet te bezwaarlijke verplaatsbaarheid van ons zwaar geschut zou dus van groot nut kunnen zijn De verhooging van de mobiliteit van wat vroeger onze vesting art. was, moet beschouwd worden als een stap in die richting, terwijl ook de proeven om met 7.5L/30 van spoorwagens te vuren in 1914 genomen, dezelfde strekking hadden. Voor het doel van dit artikel is het niet noodig het al of niet nood zakelijke van die opstellingen van kustart. in détails te overwegen, ik noem slechts losweg eenige uit ,,algemeene denkbeelden1 bekende namen. Evenmin om aan te toonen, dat het afslaan van een nog lan- denden vijand iets anders dan een toevallige mogelijkheid een „strate gische bof" zou zijn. 2). Soerabaja wordt gelijk bekend „hulpbasis.'' Red. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 2