te verkiezen boven de hoogst moeilijke waarneming van ver, zelfs al wordt zij aangevuld door de samenwerking „par Touie.'' De verbinding Batons Comdt. B. C waarborgt niet alleen in de uitvoering de noodige eenheid van samenwerking, maar zij is ook soepeler dan die tusschen Regts. en Afd. Comdt., doordat zij onmiddellijk op elke uitgesproken behoefte aan steun kan reageeren. hh. de art. waarnemingspatrouille stelt in staat om met grooter kans van uitwerking het granaatvuur te leiden, af te geven op de beruchte mitr. nesten, of op hindernissen. Zoolang wij niet over modern Bataljonsgeschut beschikken in den vorm van „tanks"—de ware initr. opruimers dient de art. voor een goed deel die taak op zich te nemen. Het juistheidsvuur der art. berust in hoofdzaak op de mogelijkheid van een goede waarneming. Die goede waar neming verschaffen de vooruitgeschoven patrouilles. ii. Het moment, dat het art-vuur naar achteren verlegd moet worden, kan beter door de vooruitgeschoven waarnemings patrouille bepaald worden dan door den B. C. Het zwaaien met vlaggen door de stormende inf. zou kunnen vervallen. jj. Na in de stelling te zijn doorgedrongen, komt het er vooral op aan het veroverde te behouden; bij den overgang van den aanval in de verdediging is de, mede naar de stelling opgerukte, waarnemingspatr. veelal het eenige art. orgaan, dat de samenwerking waarborgt. Die waarborg ligt in het feit, dat de waarneming verzekerd is en dat onmiddellijk gereageerd kan worden op alle bewe gingen der inf., in den regel ondernomen op initiatief der onderaanvoerders. De waarnemingswachtm. treedt op als res.-waarnemingsoff. De bestaande 2de patrouilles der battn. zouden in waarnemings patrouilles kunnen worden omgezet. Dit kan in het normale afd.- verband zonder bezwaar geschieden. C. Voor telefonisten, Eur. korporaals te nemen, die tevens als trompetter kunnen dienstdoen. Het lijkt mij een principiëele fout voor telefonist een niet- Europeaan te nemen en wel omdat de niet - Europeaan, zoo hij niet van kindsbeen af het Nederlandsch heeft geleerd en in een Eur. omgeving is grootgebracht, niet in staat is op het oorlogsveld behoorlijk in het Nederlandsch te telefoneeren niet, omdat iemand onder de zenuwschokkende invloeden van den modernen oorlog het Nederlandsch als het ware in het bloed moet zijn gevaren om eenigszins verstaanbaar te telefoneeren niet, omdat hij in den regel de koelbloedigheid van den Europeaan mist niet, omdat hij niet dagelijks den geheeien dag döör, het Neder- 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 30