landsch als spreektaal bezigtniet, omdat een opleiding van hoogstens drie jaar met één lesuur per werkdag van een Maleischen onderwijzer, daartoe onvoldoende is, zelfs al behoeft hij slechts door de telefoon de gegeven bevelen te herhalen. Er hangt van een zéker werkenden telefoondienst te vèèl af, dan dat wij op dat gebied niet het beste zouden nemen, wat te krijgen is. De geheele vuurleiding immers drijft op den telefoondienst. De geheele samenwer king met de inf. berust immers op een goed werkende telefoon, althans men acht de verbinding niet volkomen, zoo die niet telef. tot stand is gebracht en terecht, omdat zoo noodig de infanterist als het ware van mond tot mond tot den artillerist moet kunnen spreken en verder, omdat alle andere verbindingen veel onzekerder en langzamer werken. Men moet de veie klachten over de niet-Eur. telefonisten gehoord hebben en dat reeds in vredestijd om te begrijpen, wat wij in oorlogstijd van hen te verwachten hebben. Deze bezwaren wor den door de invoering der draadlooze telef. bij de art. niet ondervangen Aannemende, dat voor den niet-Europeaan als telefonist bij de art. en voor den Europeaan als soldaat-vrijwilliger in het Indische leger geen plaats is, blijft niet anders over dan voor telefonisten Eur. korporaals te nemen. De geheele vuurleiding, drijvende op de telef. verbinding B. C. batt., is het van het grootste gewicht, niet alleen dat die verbinding zoo spoedig mogelijk tot stand komt, maar ook dat bedrijfszekerheid wordt verkregen. Dit wordt onder meer bereikt door de verbinding, na het leggen van eiken kabel, te onder zoeken, door het oordeelkundig leggen en door een vlugge her stelling van een verbroken verbinding. In verband hiermede wordt het noodzakelijk de noodige controle op de korpl.-telefo nisten door een telefoonwachtm. te doen uitoefenen, die boven dien zorg draagt, dat ook de optische verbinding B. C.-batterij tot stand komt. Ten einde over een reserve te kunnen beschikken moet deze onbereden stellingtelefoonspatr., evenals de bereden waarnemings- telefoonpatr., uit drie korpls. bestaan. Aangezien op het oorlogsveld eigenlijke trom- pettersdiensten slechts bij hooge uitzondering zullen voorkomen, waren de trompetters als zoodanig af te schaffen en te vervangen door bereden Eur. korpl.-telef. 31 Deze onmisbare verbinding is zóó kwetsbaar, dat men haar gebruik tot een minimum moet beperken. Men moet er, daarom alleen al, naar streven de batt. zoo dicht mogelijk bij de waarneming te plaatsen! voldöeiiiïig aan dezen eisch wordt bevorderd door een zeer be- wegelijken vuurmond (gedragen art.) en een niet te gestrekte baan. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 31