van de indirecte richtmiddelen werd de mogelijkheid geschapen van het innemen van een volkomen gedekte stelling en zich aldus aan de wapenwerking van den tegenstander geheel te onttrekken. Wilde de B. C. kunnen waarnemen, dan moest hij meer naar voren zich verplaatsen, naar de vóór de „contrakampong of „contra helling" liggende kampong of rug. De telefoon stelde den B. C. daartoe in staat; met de stembeheersching was het echter gedaan Dit acht ik een voordeel, omdat de gelegenheid om zich te veel met de batt. te bemoeien daardoor den B. C. werd ontnomen. Ziin eigenlijke werk is op het oorlogsveld hoofdzakelijk, het vuur te leiden naar de behoeften der inf, en dat is al moeilijk aenoeg- daarvoor heeft hij al zijn aandacht noodig vooral in verband met de grooter wordende moeilijkheden, die de waar neming oplevert, zooals wij hiervoren gezien hebben. Waarneming" en „samenwerking" eischen de invoering van een waarnemingspatrouille onder co. vaneen off. Dit bren°1 nog een onschatbaar voordeel mede. I ot nog toe blijft een °batt., waarvan de B. C. buiten gevecht wordt gesteld zon der vuurleider. Eertijds toen de B. C. zich in de onmiddellijke nabijheid van de stukken bevond, kon hij in zoo'n geval spoedig genoeg ver vangen worden. Thans nu de B.C. zich op !/2-2 K. M. afstand van de batt. bevindt, neemt zoo'n vervanging heel wat tijd in beslag Bij het bezigen van een waarnemingsoff. wordt in zoo n geval de verbinding batt. - B. C„ aan de verbinding B. C.-waarne- mingsoff. gekoppeld en het vuur kan ongestoord worden voortgezet. De waarnemingsoff. treedt dan als vuurleider op. Maar de invoering der indirecte richting, gepaard met het ka nonterugloopsysteem heeft nog een andere revolutie te weeg gebracht. Bij de directe richting was, nadat de vuurmond weder in batterij was gebracht geworden, telkenmale controle der richting een gebiedende eisch, nog gebiedender waar die riyhti"§ 111 den re<*el onder 's vijands vuur moest worden volbracht. Een stuks- commandants-contröle was nog niet voldoende. De bezielende invloed van den off.-sectiecomdt was noodzakelijk. Bij gebruik der indirecte richtmiddelen van het kanonterugloopsysteem, van de volkomen gedekte stelling, van de beschermende schilden, 1 n den regeld us buiten's vijands wapenwerking is een supercontröle op de richting, door den sectiencomdt. overbodig geworden. Eertijds eischte ook de gedeelde lading, enz. een supervisie door den sectiecomdt. De invoering van de patroon, van het semi automa tische sluitstuk, van het tempeertoestel. enz. maken die supervisie overbodig. Alle verrichtingen geschieden zóó automatisch en mechanisch, dat met de controle van den stukscomdt. kan worden volstaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33