En tenslotte zullen de reserves, Eng. of Fr., daarheen gaan, waar de slag wordt geleverd. Waar de D. inmiddels niet aanvallen, heeft de Fr. Generale Staf bovendien gelegenheid de legers te hergroepeeren (zie over zicht hiervóór) en daarin de jongeren, die op den voorgrond traden, de plaats te geven, waar zij gelegenheid hebben hun capaciteiten te ontwikkelen. En vrijwel hetzelfde geschiedt bij het Eng. leger. Waar de nieuwe D. aanval, zoowel in Artois, als in Cham pagne, kan losbreken, heeft Foch de Fr. reserves westelijk van Chateau Thierry opgesteld. Bovendien is het leger thans in ruime mate voorzien van chars d'assaut en van vliegtuigen. Foch besluit nu op zijn beurt tot het offen sief over te gaan, een offensief, dat in de eerste plaats be doelt de drie D. saillanten weg te drukken en de vrije beschik king over de spoorwegen Parijs Amiëns en Parijs Chalons te verkrijgen. 12 Juli geeft Pétain zijn bevelen aan Fayolle en Maistre men zal den saillant van Chateau Thierry wegdrukken door een algemeen offensief van het 10de en 6de Leger (Fayolle) en het 5de leger (Maistre). Den 13den ontvangt Mangin zijn bevelen: richting Dommiers Fère-en-Tardenois geen limieten voor den aanval. Tegelijkertijd dringt Foch bij Haig aan op een offensief tusschen Somme en Lys. Inmiddels „beknabbelen" de Fr. legeraanvoerders het D. front rond den saillant om den vijand te verontrusten en hun eigen troepen te oefenen, terwijl tegelijkertijd blijkt, dat de D. zich voor het front van het 5de en 4de leger (Berthelot en Gouraud) samentrekken: hier dreigt het offensief en het zal dus ditmaal zijn: „la bataille pour Paris!' .Maar bij en na de afwering zal het Fr. leger eindeiijk van het defensief in het offensief overgaan Het D. offensief van 15Juli. De" aanval heeft plaats den 15den Juli op het front-gedeelte Chateau-Thierry Reims Massiges. Indien het den D., aanvallen de westelijk van Reims en noordelijk van Chalons en de richting van de Marne houdende, mocht gelukken die rivier te overschrijden eenerzijds tusschen Chalons en Chateau-Thierry anderzijds tus schen Chalons en Epernay, dan moest Reims vallen, Parijs zou afgesneden zijn van de legers van liet oosten, Verdun geïsoleerd. Deze overwinning zou mèt Parijs den vrede kunnen brengen. Doch reeds in den middag blijkt de schitterende uitwerking van de Fr. afweermethodede aanvallen tegen het leger van Gouraud breken overal op de 2de linie. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 41