Dieper dringen de D. door tegen het 5de Leger6 Divisies verwisselen zelfs van oever. Maar waar geleidelijk de D. weer overal worden tegengehouden, is deze overgang een hoogst gevaarlijk experiment. Het Fr. 6de en 10de Leger, met achter zich 4 Eng. Divisies bij de Oise, staat gereed voor den tegenaanval. Het Fr. offensief v a n 18 J u 1 i. (Zie schets 11). 18 Juli heeft eindelijk het Fr. offensief Degoutte Mangin plaats: op de plateaux van Ourcq en Aisne zou de Marne heroverd worden. Negen D. Divisies houden dit frontgedeelte vast: de D. ver-1 meenden, dat de Fr. evenals zij in den slag in Champagne, hun reserves hadden uitgeput en dat een flankaanval uit Villers- Cotterets niet te verwachten was. De Fr. aanval tusschen Aisne en Curcq, gesteund door 468 chars d'assaut en een wolk van vliegtuigen, dringt diep in de vijandelijke flank. Om 5 uur 's middags kan Mangin zelfs het 2de Cav. korps opdragen om aan de Inf. den weg Oulchy-le-Cha- teau te openen de eerste maal, dat sinds 4 jaar de cav. haar eigenlijke plaats in den slag weer inneemt. 's Avonds is het D. front tusschen Soissons en Chateau Thierry over 40 K. M. opgerold. Den 19den wordt de slag voortgezet; het 10de Leger neemt de richting Bazoches-Fismes aan voor haar flankbeweging, terwijl het 9de, in front aanvallende, den tegenstander dwingt den Z. Marne-oever te ontruimen. Den 20sten blijkt het D. voornemen om op de Vesle terug te vallen. Meer dan 7 nieuwe D. Divisies worden in den strijd geworpen, welke vooral op de flank Mangin Degoutte met de grootste verbittering wordt gestreden. Fère-en-Tardenois, Ville- en-Tardenois vallen in Fr. handenden 29sten zijn het 10de, 6de en 5de Leger voor de lijn van hoogten Z.W. van Soissons tot Z. W. van Reims. Daar schijnt de aanval der Fr. thans eveneens op het doode punt gekomen. (1 Aug.). Doch dan volgt de tweede, hevige flankstoot van Mangin in de richting van Soissons en de D. zijn genoodzaakt tot achter de Vesle terug te trekken. Den 5den is de „hoekzak"Soissons Chateau-Thierry Reims volkomen genivelleerd; voor de Vesle stopt voorloopig het Fr. offensief in deze richting. De resultaten van dezen tweeden slag aan de Marne waren niet gering De buitengewoon hevige aanval ten O. van Reims op 15 Juli oogenblikkelijk door Gouraud gebroken; tusschen 15 en 17 Juli ten W. van Reims tegengehouden door het 5de en 6de Leger; 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42