„Men rapporteert mij zaken, die ik in het D. leger niet moge lijk had geacht: D. soldaten hebben zich aan enkele cavaleris ten overgegeven; geheele detachementen legden de wapens néér voor chars d'assaut." „Troepen, die achterwaarts verzameld werden, hebben tot eën versche dapper tot den aanval opmarcheerende Divisie geroepen StakingsbrekersOorlogsverlengers!" „Op verschillende plaatsen hadden de officieren geen invloed meer en lieten zich meeslepen." Den lOden beveelt Foch den aanval van Rawlinson en Debe- ney te richten op Ham; Humbert zal aanvallen in de richting: Lassigny Noyon. Voorts zal het 3de Eng. Leger gereed moeten worden gehouden voor ondernemingen in de richting Bapaume Péronne. M. a. w. de verbreeding van den slag neemt een aanvang: het slagfront moet zich zoowel N. als Z. waarts uitzetten; het 10de Leger (Mangin) zal in de richting van Chauny oprukken. Want op 12, 13 en 14 Augustus worden Rawlinson en Debeney meer en meer tegengehoudeno p d e vleugels, in de verbreeding, moet de beslissing wor den gezocht. Intusschen is de spoorweg Amiëns Parijs reeds aanzienlijk beveiligd, Amiëns staat niet langer onder vijandelijk vuur, Mont- didier is hernomen, de 18 D. divisies tusschen Albert en de Oise zijn in 7 dagen versterkt met 20 andere, aan het overige front onttrokken. De aanval op de vleugels 18—26 Aug. Een betrekkelijke rust heerscht van 14 18 Augustusde voorbereiding op de vleugels heeft plaats. Den 18den zet Mangin (10de Leger), zeer versterkt door tanks en art. zijn voorbereidenden aanval in den 20sten begint de hoofdaanval; den 23sten staat het 10de langs de Aillette. Het leger van Humbert, tezelfdertijd op Mangins linkervleugel aan vallende, bereikt en neemt den 22sten Lassigny. In drie dagen hebben beide legers van het N. W. van Soissons tot ten W. van Lassigny een „zak in de Duitsche linie gedrukt van 12 K. M. diepte, daardoor de D. korpsen, die de plateaux tusschen Aisne en Aillette en den Chemin des Dames bezetten en eveneens het 18 de D. leger, tusschen Noyon en Roye ernstig in de flank bedreigende. In het N. zijn de Eng. den 21 sten hun aanval begonnen met het 3de en 4de Leger. Op een front van 50 K. M. N. van Chaulnes, waar zij zich aan het leger van Debeney (Iste Fr.) aansluiten, tot N. van Arras worden de D. weggeslagen; vooral tegenover Bapaume ontstaat een zeer gevaarlijke „zak". 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 45