Teekenend is het schrijven van Foch, waarin hij den Fng. maarschalk gelukwenscht..Vos affaires vont trés bien. je ne puis qu applaudir a la manière résolue dont vous les poursuivez, sans laisser de répit a l'ennemi eten étendant toujours la largeur de vos actions. C'est cefte étendue croissante d'une offensive nourrie par derrière et fortement poussée en avant, sans objeciifs rimités. sans préoccupation d'alignemenf et d'une liaison trop étroite, qui nous donnera les plus grands résultats avec les moindres pertes. comme vous l'avez parfaitement compris." Dit zijn wel de leidende beginselen van Foch's strategie! De regelen van den ouden strijd: „alignement et liaison étroite," ■zipi niet meer van kracht; er dienen nu stoutmoediger en vooral grootscher manoeuvres opgezet te worden. De vitale punten in de D. stelling dienen te worden onder kend; die punten moeten voortdurend, met alle kracht „uitgehold" worden, waarbij de rest vanzelf zal vallen. Den 26sten begint het D. leger in den grooten Somme-saillant op beide vleugels gedrukt, zich terug te trekken: Péronne en Ham worden bedreigd. Den 30sten staat het D. 18de Leger (von Hutier) in een lijn W. van Péronne tot W. van Noyon Haar de Hindenburg-linie (27 A u g. 6 S e p t). Ln nog verder wordt de slag verbreed. Haig beveelt aan zijn eerste Leger (Horne) om, links gedekt door de Scarpe, te trachten de vijandelijke positie van de boven-Somme te omtrekken en deze positie af te snijden van haar verbindingen naar het Z. W. Den 25sten valt de rechtervleugel van het 1ste Leger aan, den 2den Sept. zijn de Eng. meer dan 5K.M langs den weg Arras Cambrai doorgedrongen en hebben hier den top van een diep in de D linies doordringenden saillant gevormd. En waar dien zelfden dag Péronne viel, werden deze D. linies zoodoende uit -het N. en Z. bedreigd en daarom teruggenomen tot den oever van het Canal du Nord. En terwijl het1"3de en 4de Eng. Leger dezen terugtocht onafgebroken bemoeilijkten en hem geen oogen- bük tot stilstand deden komen, bereikten de D. den 8sten Sept. in een onbeschrijfelijke wanorde de Hindenburg-positie. Te zelfder tijd hebben ook het Fr. 1ste, 3de en 10de Leger in het gebied van de Oise het offensief hervat, met het gevolg, dat op 9 Sept. het 3de Leger het geheele Canal Crozat in han den had, terwijl het 1ste na de overschrijding van de Somme over het geheele front, het canal ten N. van Saint Simon overtrekt. Het 10de, N. van Soissons doorstootende, dwingt, samen wer kende met het 5de Leger (Berthelot) aan de Vesle, de D. om zich van de Vesle op de Aisne terug te trekken; Fismes en Braine vallen weer in Fr. handen, N. van de Aillette wordt het gebied van Coucy, Z. van deze rivier, Laffaux genomen. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 46