De D., die op het punt stonden den saillant op eigen gelegen heid te ontruimen, werden volkomen verrastreeds op den avond van den 12den zijn 16.000 gevangenen gemaakt en 440 kanonnen genomen. Den 15den loopt het Am. front van Woëvre, N. van Vigneulles en Thiaucourt naar Pont a Mousson. De voorgenomen operaties. Den 23sten in den krijgsraad te Monchy-le-Chatel (Foch, Haig, Rawlinson, Fayolle, Debeney) worden de data vastgesteld van de komende operaties 26 Sept. aanval tusschen Suippe en de Maas. 27 1ste en 3de Eng. Leger tegen Cambrai. 28 offensief in Vlaanderen tusschen de zee en de Lys. 29 4de Eng. en 1ste Fr. leger tegen Busigny. Doch in dien tusschentijd wordt den tegenstander geen rust gelaten. Het D. leger is zeer vermoeid. Van 15 Juli tot 25 Sept. zijn 163 Divisies in den slag geworpen, waarvan 75 twee- en zelts driemaal in den strijd zijn geweest. Den 26sten hadden de D. nog 68 Divisies in reserve, waarvan 21 frisch en 40 nauwelijks hersteld. Het D. leger had behoefte aan tenminste een maand rust. Doch Ludendorff vertrouwde volkomen op de onneembaarheid van de Hindenburg-stelling en Foch trachtte, door verschillende reizen achter het front, die hij zorgde aan de D. ter oore te doen komen, hem in het denkbeeld te versterken, dat de Fr. Staf wanhoopte aan het verbreken van deze linie en zocht naar een excentrische operatie. De aanvallen van 26, 27, 28, 29 Sept. Den 26sten heeft de Fr. Am. aanval tusschen Suippe en de Maas plaats. Den eersten dag worden bevredigende vorderingen gemaakt, maar den 27sten blijkt de tegenstand buitengewoon hardnekkig. L. onderkent het gevaar, zet zijn beste Divisies in op dit voor den verdediger zeer voordeelig terrein. Weliswaar gelukt het den Am. Mont-Faucon te nemen, maar de strijd neemt steeds in hevigheid toe. Den 28 en 29sten maakt üouraud zeer bevredigende vorde ringen in zijn sector, maar de Am. zijn in het Argonnerwoud vastgeloopen, opgehoopt en lijden zware verliezen zonder resul taten te bereiken. De inmiddels voortdurend vallende regen maakt het terrein bijkans onbegaanbaar. De Leider der Gealliëerden moet erkennen, dat de operatie niet de verwachte resultaten heeft opgeleverd. Hij erkent en weet, dat lucht moet worden verschaft aan de Amerikanen. 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 49