In het Noorden is inmiddels het offensief onder zeer gunstige omstandigheden begonnen. Den 27sten hebben het 1ste en 3de Eng. Leger, in de richting van Cambrai oprukkende, het Canal du Nord geforceerd. In twee dagen zijn 10.000 gevangenen gemaakt, 200 kanonnen genomen. Op dit oogenblik werpt ook het 4de Eng Leger, waarbij een Am. korps, zich in den strijd: het kanaal van St Quentin, dat de Hindenburgstelling dekt, wordt genomen Tegelijkertijd bereikt het 1ste Fr. Leger de omstreken van St. Quentin En dan wordt door allen de aanval op de Hindenburg-stelling ondernomen; in de eerste dagen van October is die stelling op verschillende punten gebroken: 40.000 gevangenen en meer dan 500 kanonnen zijn voor de D. verloren gegaan Den 28sten is inmiddels op een front van 30 K. M. de aanval van de Belgen ingezet Er worden beduidende vorderingen gemaakt, die op 29 en 30 Sept. worden voortgezet. Ten O. van Yperen ont staat een groote „zak" in d D. stelling van Dixmuiden tot aan Armentières: 11.000 gevangenen en 350 kanonnen vallen den Geallieerden in handen. Den lOden Oct. krijgt Pétain opdracht, om, teneinde lucht te geven aan de Am. (zie boven), den opmarsch Oostelijk van de Maas uit te strekken. De 3den komt het bericht, dat het It. offensief aanstaande is. Het resultaat is derhalve in het Noorden en in Vlaanderen z e e r bevredigend geweest; het offensief in Champagne heeft echter niet gegeven wat men verwachtte. Doch in haar geheel is de situatie uitstekend. Voor de D. is de toestand zeer verontrustend. De Pindenburg- linie is gebroken, de moreele indruk hiervan is misschien nog grooter dan de materiëele. Talrijke gevangenen en veel materieel zijn verloren gegaan. Maar ook in het overige Europa beginnen voor de D. groote gevaren te dreigen. Het front in Macedonië staat op het punt te bezwijken; Bulgerije aanvaardde, met den wapenstilstand, de voorwaarden der Geallieerden; Oostenrijk Hongarije is aan het einde van zijn krachten. Maar erger dan dit alles het D. leger bleek niet meer bestand tegen de onophoudelijke slagen en in het 1). hoofdkwartier heeft men blijkbaar alle koelbloedigheid verloren. De Duitse he ontmoediging. Den lsten Oct. telegrafeert von Lersner, de schakel tusschen Hoofdkwartier en Wilhelmstrasse, aan het Dep. van Buitenl. Zaken „Generaal Ludendorff verzoekt aan baron von Grünow en mij, in tegenwoordigheid van kolonel Heye, aan U. E. over te brengen een dringend verzoek om oogenblikkelijk ons vredesaanbod in 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 50