te dienen hij heeft verklaard, dat vandaag de troepen het nog uithielden, maar dat men niet kon voorzien, wat morgen stond te gebeuren." Óp dit oogenblik werd in Berlijn een nieuwe Regeering gevormd. Maar L meende zelfs niet op de vorming van het nieuwe ministerie te mogen wachten uitstel is volgens hem niet langer mogelijk. Een uur later een nieuw telegram „Generaal L. zegt mij aan U. E. over te brengen een urgent verzoek tot oogenblikkelijke indiening van ons vredesaanbod en dit niet uit te stellen tot de vorming der nieuwe Regeering, die op zich zou kunnen laten wachten. Hij heeft mij verklaard, dat de troepen het nu nog hielden, maar dal ieder oogenblik een doorbraak kon plaats vinden een dergelijk oogenblik zou voor de aanbieding van ons vredesaanbod zeer ongunstig zijn dat hij het gevoel heeft zich aan een kansspel over te geven dat ieder oogenblik, onverschillig op welk punt, een Divisie in haar plicht kan te kort schieten." Inderdaad scheen het Hoofdkwartier zijn koelbloedigheid te hebben verloren De verbrokkeling der Hindenburg-linie. Maar Foch is niet volkomen tevreden „les résultats obtenus en Champagne après huit jours de combat sont inférieurs a ceux qu'il était permis d'escompter." Het is noodig, „que la bataille soit partout commandée, poussée." En: „chacun doit regarder au dela de sa propre situation et se convaincre qu' aucun effort ne se serait faite en pure perte, même s' il n' est pas immédiatement couronné de succès. Dans une grande bataille comme celle qui est actuellement engagée, la victoire est au plus tenace il taut se pénétur soimême de' cette conviction et la faire partager a ses subordonnés." (Directive 10 Oct.).' Pétain en Haig regelen nauwkeurig de voortgezette actie tegen de verbrokkelende Hindenburg-linie aan Degoutte wordt opgedra gen den lOden opnieuw het offensief in Vlaanderen in te zetten, een Fr. legerkorps en een aantal tanks worden hem toegezonden. Het nieuwe 2de Am. leger (Bullard), gerugsteund door Fr. troepen, wordt op den rechteroever van de Maas ingezettus- schen dit leger en üouraud zal het centrum der Am worden meegesleept. En bij de D., die hun reserves vrijwel verbruikt hebben, die den lOden de uiterste zuinigheid met de munitie moeten bevelen, wordt de toestand steeds somberder, knakt het moreel meer en meer af. Den 3den Oct. hernemen de Am. riste, 2de en 3de Leger) met het Fr. 4de den aanval tusschen de Maas en Suippe. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 51