10 Oct. bereiken de Fr. de Aisne, de Am. een lijn van Grand- pré tot ten N. van Montfaucon. Den 9den ontbrandt de strijd tusschen Aisne en Oiseden 12den valt het massif de 1' Aisne, den 11 den reeds de Chemin des Dames en den 13den is Laon eindelijk weer in handen der Fr. Links van de Legers der Aisne hebben inmiddels Debeney en de Eng. Legers den 8sten den slag hervat: den 13den zijn de D. hier teruggeslagen achter de Selle tot ten N. van le Cateau,. achter de Oise tusschen Bernat en la Fère, terwijl tusschen deze beide stellingen het terrein zeer is versterkt, waar de D. een tegenstand tot het uiterste schijnen te willen bieden. Tenslotte heeft de legergroep in Vlaanderen de basis gevormd voor een aanstaand offensief in de richting van Ostende en Gent, terwijl, door de inname van Armentières en Lens, het geretrancheerde kamp van Lille is ontbloot. Den 13den Oct. is het Fr. slagfront aan gene zijde van de Hindenburg-positie gebracht: Ten N. van Lille is een belangrijke saillant ontstaan, waarvan de top Roulers bedreigt, terwijl ten Z. van Lille het front voorbij la Bassée, op eenige K. M. Oost van Douai en O. van Cambrai loopt; le Cateau bedreigt; bijna raakt aan Guise; vèr voorbij St. Quentin en Laon gaat; Sissonne en Réthel bedreigt; Vouziers omvat en zich, over Grandpré, aansluit bij de Am. legers, die aan beide oevers van de Maas opmarcheeren Maar tegenover deze groote resultaten staat Foch reeds met veel verder reikende doelen: de Directive van 10 Oct., die als motto had kunnen dragen de woorden van den jongen gene raal Bonaparte na Montenotte en Millesimo: „Soldats, vous n'a- vez rien fait, puis qu' il vous reste a faire," is de inleiding van het slotbedrijf geweest. (Slot volgt.) M. H. DU CROO. 8. D. B.'s VERKLARING VAN ONVERMOGEN. D. B. schrijft in het naschrift „De keuze tusschen A en B is naar onze meening niet heel moeilijk"Accoord. Wij nemen natuurlijk methode C, evenals de vijand altijd op de n -|- lste manier optreedt als we veronderstellen, dat er maar n moge lijkheden zijn. Als ik grondig Engelsch wil leeren volg ik noch methode A, noch methode E, doch ik ga naar Engeland 1aan boksen doe ik voorloopig niet, omdat het hier te moerassig is als ik zwemmen wil leeren ga ik niet uit een boekje vossen, noch laat ik den „zwemleeraar" bij mij komen, doch ga te water, na gezien te hebben, hoe mijn vriendjes boven blijven 2). Het is jammer, maar het gaat nu eenmaal niet aan om b. v. het ge- heele leger naar Engeland te zenden om Engelsch te leeren, zoodat die n 1ste manier niet afdoende toepasselijk is. Red. 2). De Redactie prefereert den zwemleeraar. Red. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 52