Bij het noodzakelijk toenemen der getalsterkte van het militie-leger (vergeleken bij dat van het staand leger) neemt het „kwaad" ook grootere afmetingen aan en zullen buitengewone bestrijdingsmaat regelen noodig zijn. Daarom reeds, doch ook om andere, meer ideëele begrippen, moeten we wenschen, dat de toekomstige Inlandsche dienstplicht wet de ontwikkelingseisch tot grondslag heeft. Een militie-leger van ontwikkelden, in getalsterkte toenemend met het aantal ontwikkelden, dus evenredig groeiend met het on derwijs, moet voor Indië het natuurlijk instrument voor landsver dediging zijn. We behoeven niet bevreesd te zijn, dat de dienstplichtlast, alleen drukkend op de schouders der ontwikkelden, de volksontwikkeling in den weg zal staan. Hiertegen zijn maatregelen te treffen door tegenover lasten lusten te stellen. In den door mij gewenschten toestand zal om het Oberst R. na te zeggen het Indisch leger samensmelten met het geheele betere leven der natie en de polsslag van volkskracht stevig waar neembaar zijn in het militaire leven. Dan zal de militaire stand gezien zijn en bij maannacht in de dessa's soldaten-eer in pantoens bezongen worden. X. 10. DE COMPAGNIE A. T. De Europeesche compagnie is verdwenen wij vinden haar terug in de compagnie A. T. Deze compagnie zal uitsluitend bevatten bibit voor (Euro- peesch) kader. Alle consequenties hiervan dienen te worden aanvaard. De compagnie A. T. is nu nog een ouderwetsche verzwabberde Europeesche compagnie. Allen die over het vóór en tegen van een Europeesche compagnie hebben geschreven, waren het hier over eens, dat de Eur. fuselier een goede kern bezat, maar tegen zichzelf en zijn kamaraden ter dege beschermd moest worden. In het bijzonder wordt hiermede bedoeld, de jeneverpot, valsche brani en zucht tot kankeren, terwijl de nu nog in dienst zijnde Europeanen, aan wien een reëngagement is geweigerd, of die weten, dat hun een reëngagement zal worden geweigerd, dikwerf een zeer slechten invloed op hunne kameraden zullen uitoefenen. Zooals de compagnie A. T. momenteel is, gaat alle goede bibit binnen een korten tijd in dat milieu volkomen ten gronde. De compagnieën A. T. nu zijn de zenuwcentra, welker draden eerlang door het geheele Ned. Indisch Leger zullen loopen. Het is dus van het grootste belang, dat deze compagnieën, welker geest 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 56