De 14 inch M. 1920 schiet onder een elevatie tot 50 graden een 160 pound armor piercing projectiel tot 40.000 yards, heeft een electrische uitrusting en is 8 uur na aankomst op elk gedeelte van de baan gereed om te vuren, of een uur, indien de bedding reeds is voorbereid. Voor krombaanvuurmonden, die door hun geringere lengte minder onhandelbaar zijn en waarbij de terugstoot van het schot minder van de verticaal afwijkt, is het gemakkelijker een spoor wegaffuit te construeeren. Zoo heeft de 12 inch L/20 HW een zeer eenvoudige bedding, bestaande uit rails en dwarsliggers met 8 schoren (bij vuren in de as der baan zijn slechts 2 schoren noodig), die in 2 uur gereed is. (Zelfde type 8 incli L/35 M. '17, idem Vickers 12 inch HW). C. Ten slotte moet als derde soort genoemd worden de con structie, waarbij de vuurmond wel langs de spoorbanen verplaatst wordt, doch alleen vuurt van vooraf geheel ingerichte beddingen. Deze inrichtingen zijn bestemd voor de allerzwaarste kanonnen, die buiten ons bereik en daardoor buiten onze beschouwingen vallen. De constructies B en C kunnen een schootsveld van 360 graden geven. Omtrent de gewichten diene het volgende. Het max. asgewicht is voor de Eur. spoorwegen bepaald op 17 ton. Een voor die spoorbreedte geconstrueerd Fransch spoor wegkanon van 34L/45 weegt totaal 166 ton (vergelijk het gewicht van onze nieuwe locomotieven). De 20 cM. H. W. van Schneider weegt 38 ton en die van 30 cM. 50 ton. Hieronder volgen als voorbeeld nog eenige gegevens omtrent door Vickers geconstrueerd spoorweggeschut. Het heeft wel is waar een zwaarder gewicht dan 8.75 ton per M., doch de con structeurs achten het zeer goed mogelijk de constructie overeen komstig dien eisch te wijzigen. A. 12 inch H. W. minimum elev. 20' max. 45°. Het_rijgestel bestaat uit 2 tweeassige trucks verbonden door een II vermig raam, waarop een pivötaffuit. Het hor. schootsveld bedraagt 120° rechts en 120° links. De wagen wordt aangezet door 4 schoren, voorzien van een remschop overeenkomend met die welke b. v. aan de staart van een veldkanon voorkomt. Door deze constructie is het vuren op elk daartoe gekozen baange- deelte mogelijk. P. G. 750 pond, max. dracht 15,000 yards. B. 12 inch kustkanon. Zijdelingsche beweging 1° r. of 1., voor grootere zijdelingsche hoeken is een emplacement noodig, waar door practisch 360° bereikt kan worden. De vuurmond wordt vervoerd op een voor- en een achterwagen, elk weer uit 2 vierassige trucks bestaande. Totaal gewicht 189 ton. De plaat sing van den motor voor de bediening voorop, en de munitie- 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 5