In verdere inhoud noemen we: een voortzetting van het opstel „Re glement of Wetenschap?"; Reorganisatie van het militair onderwijs; Op gave kapiteins oudste een vierde gedeelte; Uit Pers en Periodiek (met een zeer lezenswaardige aanhaling van een correspondent van de N. Soerabaja Courant van 25 Aug., waarvan we op onze beurt een deel hieronder over nemen) en Vereenigingsnieuws, waaruit we ook een klein stukje knippen, n. 1. een motie van de afdeeling Willem 1 over een van de nieuwste trou vailles, t. w. het nieuwe Reisreglement welk gewrocht, naar we hopen, binnenkort uitvoerig critisch in het 1. M. T. zal worden besproken. N. S. Courant „De beteekenis (van wapenfeesten) mag niet worden onderschat. Vooral voor het leger zelf. De nieuwe tijd deed uit de legers bijna alle uiterlijk vertoon verdwijnen het indrukwekkende en boeiende, al datgene hetwelk allereerst den soldaat zelve het hart warm hield, het werd geleidelijk afgedankt. De uniform werd een grijze massa, iets beter dan koeliedracht. Uit de exercitiën verdween al wat gericht was op kranig vertoon en men vraagt slechts wat is het meest practische en gemakkelijke Men moet militair zijn geweest om dit te voelen. Wie herinnert zich niet de oude exercitie met het geweerhet krachtig opwerpen en bewegen van het wapen, dat met harden zwaai op den schouder belandde één slag, één zwaai. Het gaat tegenwoordig anders, en de soldaat hangt z'n geweer aan den schouder zooals - ie het een vischhengel zou doen, of een wandelstok. En zoo was het te begrijpen dat generaal Swart, vice - president van den Raad van Indië, aangedaan was toen hij dezer dagen te Magelang een groote repetitie bijwoonde van de reusachtige „colonne geweer", die door soldaten van het garnizoen Magelang zal worden gegeven. Duizend man met het geweer, eene „colonne" grooter dan er ooit in Indië één optrad. En het zware wapen vliegt op, draait en zwaait in zóó mooie regelmaat, dat de beweging der duizend geweren inéénvloeit tot een enkele manoeuvre. Generaal Swart zag dit imponeerend militaire schouwspel, de herinnering aan het martiale leger van weleer, en een aandoening deed dezen ouden soldaat is dit niet zijn mooiste titel de tranen over de wangen loopen. Zóö voelt het militaire hart dit vertoon. Zóó weet ook de soldaat het, en het is hem in zijn niet altijd aangenaam bestaan als eene begeestering, welke schadeloos stelt voor het gemis van veel. En hierom is een wapenfeest van zeer groote beteekenis voor den geest van den troep, omdat hij in de harten van allen het echt - militaire senti ment wekt, waarover men onmogelijk analyseerend schrijven kan. Men voelt dit of men voelt het niet. Motie Afdg Willem 1. De vergadering, enz. Geeft te kennen, dat zij bij beschouwing van het nieuwe Reisreglement met de diepste verontwaardiging heeft kennis genomen van het feit dat door de Regeering een deel der Officieren genoodzaakt wordt in éénzelfde spoorklasse te rei zen met de onderofficieren dat dit in strijd is met de eerste begrippen der militair-hiërarchieke af scheiding dat de billijkheid van het reizen 2e klasse der onderofficieren erkend wordt i dat reeds jaren geleden door de Regeering werd ingezien dat de officier le klasse behoorde te reizen, doch dat dit niet werd doorgevoerd, wegens gebrek aan plaatsruimte dat door de in den aanhef genoemde regeling deze noodzakelijkheid ver scherpt wordt s 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 61