van de middelen om het lichtschijnsel van het art. vuur te voorkomen (anti-lueur), van de stoffen geschikt voor camouflage, de beschildering en het onbrandbaar maken ervan. Het vervolg van „Pistolets et revolvers" geeft aan een beschrijving van de „machine-pistole" '18 der Duitschers. Dit zeer handzame en stevi ge wapen kan gebezigd worden met standvizier en op 100 en 200 m. „En résumé, le M. P. est une arme redoutable dans le combat rapproché." Na de eischen aan automatische pistolen en aan de pistolet-mitr. (M. P.) besproken te hebben, zegt Schr. dat de revolver spoedig naar de musea zal verhuizen en het Fr. leger voorzien zal worden van autom. pistolen „véritables armes de guerre, aptes a satisfaire a toutes les nécessités du champ de bataille." „Le laboratoire physiologique de l'armée franqaise," geeft een beschrijving van de moderne methodes van meting van de lichaamsfuncties, welke gegevens kunnen worden verwerkt t. b. v. de lichamelijke opvoeding van volk en leger. J.U. S. I. Mei. In „The use of tanks in undeveloped country," geeft Schr. te kennen, dat: the ennemy of the tanks is physical geography." Desniettegen staande wenscht hij bij expedities tegen den 1. V. gebruik te maken van tank colonnes, wel'-e - beter dan vliegtuigen —in staat zijn de vijandelijke stammen tot onderwerping te brengen; het groote gevaar in den gr. oorlog n.l. „intelligently-handled art." is tegenover dezen vijand niet aanwezig. Combinatie met andere wapens, tenzij met vliegtuigen, verwerpt hij. N. o. m. zou hoogstens een oordeelkundige samenvoeging der nieuwe middelen met de oude wapens succes kunnen afwerpen; we gaan dus accoord met een debater, die te kennen geeft: „I think it will probably be wiser to stick to what we have always been taught, namely, that succes is only achieved by the co-operation of all arms." „The use of the air force for replacing mil. garrisons" wenscht het aantal kleine garnizoenen in de verschillende bezette streken (o. a. in Mesopotamië) te ve-minderen, gebruik makende van de luchtvloot. Reeds meermalen is dit strijdmiddel in „small wars" gebezigd, doch zonder veel succes, omdat men tot versnippering overging. „From an administrative point of view airforce-detachments are inefficient and uneconomical; from an operational point of view they may well prove a snare and a delusion, and lead to calamity." Schr. wil dus concentratie. In „Aerial co-operation with the navy" wordt aangegeven dat elke kruiser is uitgerust met een „single-seater fighter" tot bestrijding van Zeppelins, terwijl elk slagschip of slagkruiser 2 landvliegtuigen bevat van zóódanig type, dat elk eskader zijn eigen verkenners en jagers bezit. De nadeelen aan het gebruik van landvliegtuigen op zee verbonden, zijn in den oorlog terdege gevoeld; vele vliegtuigen gingen verloren. Aan den anderen kant werd bij operaties tegen de Belgische kust geconstateerd dat „seaplanes are so handicapped by the weight and head-resistance of their floats that they cannot be used where the opposition from anti aircraft guns and hostile aircraft is very strong. Aircraft provided the only means of attacking submarines in their base." T. b. v. het convoyeeren van schepen zal gebruik worden gemaakt van luchtschepen, omdat: „the difficulties of flying aeroplanes from and back to a ship are so great that at present there is little chance of each convoy carrying its own aerial escort (exept kite-balloons!. Het gebruik van sea planes is dikwijls onmogelijk door de gesteldheid van de zee. Om de nadeelen aan de landvliegtuigen verbonden te neutraliseeren is men ge komen tot een type van watervliegtuig, met wielen, welke tijdelijk buiten gebruik kunnen worden gesteld, zoodat zij zoowel op het land als op het water kunnen landen. Het gebruik van vliegtuigen bij landingen geeft Schr. aanleiding tot de volgende conclusie: 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 67