Daar langs deze défilé's en wegenknoopen, zoowel inf. als art. kan passeeren, noemt men deze batterijen battn met dubbele bestemming. Ad. 3. Aangezien bij deze wijze van verdedigen het verkrijgen van tijdwinst hoofdzaak is, zal het grootste deel der art. gebezigd moeten worden, om op de groote afstanden den aanvaller tot ontwikkeling te dwingen. Vooral het onder vuur nemen van versperde défilés, bruggen en wegenknoopen kan zijn opmarsch belangrijk vertragen. Dit vertragen wordt zoolang voortgezet, totdat de vijand de lijn bereikt heeft, waarop de eigen inf. het vuur opent. In deze periode vervult de art. dus de voornaamste rol desniettemin kan samenwerking met vooruitgeschoven inf., die eveneens 's vijands opmarsch moet vertragen, geboden zijn. In dat geval dienen afzonderlijke battn hiervoor te worden aange wezen. De verbinding zal dan wel grootendeels optisch worden tot stand gebracht, waarbij de waarnemingsofficier tevens als berichtotficier optreedt. Waar het doel van de verdediging slechts tijdwinst is, zal de A. B. dus tijdig het gevecht moeten afbreken, bijv. wanneer de aanvaller de middelbare afstanden, dan wel een van te voren aangegeven lijn, heeft overschreden. Het kan dan voordeelig zijn de inf. in de stelling te doen ondersteunen door de in de opnamestelling in batterij gebrachte reserve-art. en is deze in staat den terugtocht van de te ondersteunen inf. te dekken. Besluit de A. B. den terugtocht uit de stelling in aansluiting met een tegenaanval te doen plaats hebben, dan dienen ter ondersteuning van deze handeling afzonderlijke battn te worden aangewezen. MERAK. 2. HET OFFENSIEF VAN FOCH (18 JULI - 11 NOV. '18). (Slot). V. Het slotbedrijf, (tot aan den wapenstilstand 11 Nov.). In de Directive van 10 Oct. zijn aangegeven de drie offensieven, die in gang zijn en verder dienen te worden uitgebuit a. in Vlaanderen, b. ten W. van Cambrai, c. tu s- schen Aisne e n Maas. Bij gevechten om tijdwinst is het art. vuur geheel hoofdzaak. De Inf. steunt door mitr. vuur op groote afstanden en is verder voornamelijk art. dekking. Red. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 15