De vruchtbaarste is de tweede, ten W. van Cambrai, naar Soiesmes en Wassigny. Hieruit moet gelijktijdig met een voor waarts gaan in de richting van Mons voortvloeien een manoeuvre, gecombineerd met het offensief der Belgen, om den omtrek van Lille in handen te krijgen en een manoeu vre, gecombineerd met het offensief tusschen Aisne en Maas, om de linie van de Serre over te trekken. Wat hiervan den 14den Oct. bereikt was, is hierboven reeds aangegeven. Hernieuwd offensief in Vlaanderen. (14 20 Oct.). Den 14den herneemt Degoutte het offensief, den 16den zijn Tour- coing, Roubaix en Lille ernstig bedreigd, den 17den, tegen den nacht, is Lille in handen der Geallieerden, tengevolge van den marsch der Belgen op Gent, waardoor de „zak" Lille ernstig uit het Noorden werd bedreigd en in handen van het 2de Eng. Leger viel. Den 18den staat het Belgische leger voor de voorsteden van Brugge, de geheele kust over een diepte van 25 K. M. is door de D. ontruimd en den 19den wordt Brugge binnengerukt. Het 6de Fr. legerbereikt dien dag een front N. Z., gaande door Thielthet 2de Eng. staat ten Z. van Courtrai. Den 20sten bereiken de Belgen de Hollandsche grens over een breedte van 20 K. M. en staan langs het kanaal vanDeinze; het 6de Fr. leger sluit zich, na de Lys te zijn overtrokken, hierbij aan; liet 2de Eng. bereikt ongeveer den spoorweg van Courtrai; de D. trekken overal terug en Gent is rechtstreeks bedreigd. De slag aan de Selle. (17 25 Oct.). Den 17den geeft Haig orders aan het 1ste, 3de en 4de Eng. Leger om, na het passeeren van de Selle, die den I2den reeds bereikt was, zich meester te maken van het canal de la Sambre en van de Zuidelijke omstreken van Valenciennes. Rechts van de Eng. zal Debeney aanvallen. Ondanks den krachtigen D. tegenstand is men den 20sten meester van de Selle. Den 23sten en 24sten hernieuwen het 4de en 3de leger (Eng.) den aanval, waarbij zich den 24sten het 1ste aansluit. Den 24sten waren de door Haig gestelde doelen bereikt en kon de val van Valenciennes ieder oogenblik worden verwacht: de D. hadden meer dan 20.000 gevangenen en 475 kanonnen verloren. De operaties van de rechterlegers. (1320 Oct.). Den 18den drong Debeney den vijand terug tusschen Serre en Rechts van de Belgen. Dit leger is na den 16den gevormd uit de Fr. troepen in België onder Boissoudy. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 16