Oise, terwijl het 5de en 10de Leger tegelijkertijd aanvielen, met het gevolg, dat men in 3 dagen voor de Hunding-stelling was aangekomen. Tezelfdertijd streden het 4de Fr. Leger met de Am. een hard- nekkigen strijd tusschen Réthel en de Maas Hier lag voor de D. het zwaartepunt, want indien in de richting van Mézières en Sedan een beslist en beslissend resultaat werd bevochten, werden de D. legers, die tusschen Valenciennes en Réthel nog zoo goed mogelijk stand hielden, met een ramp bedreigd. Na verbitterde gevechten hadden de Am. den 20sten Grandpré genomen en was het Gouraud gelukt de Aisne over te trekken. De directives van 19 Oct. inmiddels was Foch meer en meer overtuigd geworden van de aanstaande capitulatie der Duitschers. Al waren er onder de aanvoerders der Geallieerden die meenden, dat L. nog over beduidende reserves voor een ernstigen tegenstand beschikte en het zoodoende tegen de vermoeide troepen der Geallieerden nog deze laatste maanden van het herfst- en vóórwinter-seizoen kon uithouden, zoodat men, wilde men den oorlog dit jaar beëindigen, de D. geen te strenge voorwaarden mocht stellen (ontruiming Elsas-Lotharin- gen, België en Noord-Frankrijk), Foch was overtuigd, dat de D. Gen. Staf niet in staat was den uitge- breiden terugtocht rustig uit te voeren. Twee maanden vroeger ware dit misschien mogelijk geweest, doch thans waren de troepen tot het alleruiterste gebruikt, was het moreel aanzienlijk verslapt, werd het leger „ingebotteld,''gin gen de rocade-lijnen verloren: materiëel en moreel is het D. leger öp. Dus moeten de aanvallen onverbiddelijk en even krachtig wor den voortgezet, moeten bovendien de door Foch aangegeven voorwaarden (bevrijding van alle bezette landstreken, bezetting der Rijnlanden, vestiging van soliede bruggehoofden op den rechter-Rijnoever) gehandhaafd blijven. De aanvallen moeten verhaast, het terrein v/h offensief nog uitgebreid worden. Dit is wel de geest van de Directive van 19 Oct., tevens de laatste in dezen strijd. „De verkregen resultaten zullen benut worden voor de vol gende bewegingen I. de groep van de legers in Vlaanderen zal in algemeene richting „Brussel" marcheeren. Gedurende dezen marsch zal het forceeren van de belangrijke waterwegen (Schelde, Dender enz.) zoo noodig gecombineerd worden met een omtrekkende flankbeweging, door de Eng. Legers uit te voeren. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 17