2. De Engelsche Legers (5de, 1ste, 3de, 4de,) zullen zich ten Z. van groep I bewegen met opdracht de vijandelijke krachten terug te werpen op het moeilijk begaanbare „massif des Ardennes", waardoor hun voornaamste rocade-lijn (zie schets IV) is afgesneden en tezelfdertijd groep I steunen als boven om schreven. Zij zullen door het 1ste Fr. Leger worden gesteund. 3. De Fr. Legers (1ste, 10de, 5de, 4de,) en het 1ste Am. zullen ten Z. hiervan opereeren. Het 1ste Leger zal den Br. aanval steunen door in de richting Chimay-Givet te marcheeren en daarbij met zijn rechtervleugel den vijand op de lijn Serre-Sissonnes omtrekken. Het 5de en 4de Fr. en het Iste Am. zullen het gebied van Mézières en Sedan moeten bereiken en daarbij de linie van de Aisne doen vallen door een manoeuvre van beide vleugels: linkervleugel (5de leger) in de richting van Chaumont- Porcien (N. W. van Réthel); rechtervleugel in de richting Buzancy-le Chesne. Doch nog verder reiken Foch's plannen en den 20sten geeft hij dit aan Pétain te kennen: „Les opérations en cours visent a rejeter l'ennemi a la Meuse. Pour faire tomber la résistance sur cette rivière, il y a lieu de préparer des attaques de part et d'autre de la Moselle, en direction de Longwy Luxembourg, d'une part, en direction générale de la Sarre, d'autre part." De legergroep van Castelnau zal deze beweging moeten uit voeren. In het diepste geheim zal verder het 10de Leger (Mangin), het stootleger, aan het Serre-front vervangen worden door het 3de (Humbert,) tot nu toe in reserve. Het 10de en 8ste (Gérard) zullen dan onder leiding van Castelnau ten O. van Metz aanvallen. De D. tegenstand van 21 31 Oct. De 21 sten begon op het front in Vlaanderen de actie opnieuw, maar de tegenstand was uiterst krachtig. Den 26sten waren nog geen bepaalde resultaten bereikt („l'Allemand tenant comme un pou"), zoodat Degoutte met Koning Albert voor den 31sten een nieuwe gezamelijke actie beraamde, teneinde den tegenstander over de Schelde te werpen. Ten Z. hadden de Br. legers den 25sten de Hermann-stelling bereikt, den 27sten staat Debeney voor Guise en bezet de voorsteden. Op dienzelfden datum staat het 10de (op dien dag het 3de) Leger voor de Hunding-stelling. Het 5de ondervindt eveneens voor die stelling een vastberaden tegenstand; er werden slechts geringe vorderingen gemaakt. En ook bij het 4de Leger had men van 21—24 Oct. heftige tegen- 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 18