1. EFFICIENCY. (Slot). II. Tactische efficiency door eerst d£n contra batterijen (uit de reserve) in te deelen, wanneer de vijandelijke bat terijen bestrijdbaar zijn geworden. a. Slechts in den stellingoorlog en dan nog wel eerst op den langen duur, door gebruik van vliegtuigen en accoustische peilin- strumenten, slaagt men erin de juiste ligging der vijandelijke battn vast te stellen. De volkomen gedekte opstelling in de „contra kampong" maakt de batt. zelfs voor vliegtuigen onvindbaar de gedekte stelling op de contrahelling kan door camouflage nagenoeg onvindbaar worden gemaakt. Het Indische zonlicht, de afwisselende belichting, en de be groeiing maken het er niet beter op. Zelfs al is men in staat, door accoustische peilinstrumenten- de verkenningsofficieren waren hiermede uit te rusten2) de juiste plaats vast te stellen, dan nog kan de teruggetrokken ligging achter den rand van de contrakampong (bosch, enz.) de waarneming in hooge mate bemoeilijken. Voegt men hierbij nog de vrijwel afdoende bescherming door de schilden tegen frontaal G. T. vuur, dan moet o. i. men wel inzien, dat van een bestrijding van dergelijke onzichtbare en onaantastbare battn niet veel heil is te verwach ten 3), tenzij zij „in 't gas" kunnen worden gezet. Hieruit volgt, dat het van den aanvang af indeelen van contra-battn een nuttelooze krachtsinzetting beduidt alzoo voor de Indische art., die noch over eigen waarnemingsvliegtuigen met draadlooze telefonen, noch over accoustische peilinstrumenten, noch over gas- granaten beschikt 4). Oefeningen, waarbij vurende vijandelijke battn door ontbranden de seinkardoesjes worden voorgesteld geven een absoluut verkeerd beeld van de werkelijkheid. Dit is o. i. wel wat heel sterk uitgedrukt, want de batt. zal toch ook e n vooral moeten kunnen vuren; maar in elk geval zal de vijand, art. indien zonder de uitwerking te veel te schaden het terrein gedekte opstelling begunstigt (een compromis blijft het) als regel heel moeilijk te vinden zijn. Red. 2). Wij weten niet of dit wel mogelijk is. Red. 3). Veldart. is bovendien o. i. minder geëigend voor „contre-batterie" werk, al is zij er natuurlijk wel voor te gebruiken. Red. 4). O. i. dient dit dan ook ten spoedigste te veranderen. Red. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 1