Maar hoofdzaak blijft het uitgestelde slagveld op het Westfront, waar D. op het punt staat het spel volkomen en vernietigend te verliezen. Eén kans blijftdoor een wapenstilstand den noodigen tijd te winnen om aan een ramp, aan een capitulatie te ontkomen, om misschien nog de troepen achterwaarts op betere stellingen te verzamelen en het gedesorganiseerde leger te herstellen, om tenslotte de verdediging van de grenzen te organiseeren. Deze bedoeling zat reeds voor toen den 7den Oct. prins Max van Baden Wilson's bemiddeling inriep om tot een wapenstilstand te geraken. Foch begrijpt deze bedoelingen volkomen. Hij heeft geen bezwaar tegen een wapenstilstand, maar dan zij die wapenstil stand tevens een capitulatie! „Non un sursis, maisune exécution." Foch wenscht in dit opzicht niet het slachtoffer van D. en misschien ook gedupeerde en geallieerde diplomatie te worden omdat hij de weloverwogen overtuiging heeft, dat achter de overblijfselen van het D. leger zich een wanhopige Regeering en een D. staat, waar opstand en revolutie dreigen, bevinden omdat hij niet wenscht te doen eindigen, zonder dat het D. leger, het D. volk hebben gecapituleerd. Het komt er thans op aan, dat alle Gealliëerden nog eenmaal en allen gelijktijdig alle krachten en alle hulpbronnen inzetten geen enkel frontgedeelte passief, alle legers in beweging, alle krachten ingespannen De D. legers verkeeren in een wanhopigen toestand In de laatste helft van deze historische Oct. maand werden 250.000 gevangenen en 4.000 kanonnen verloren de verliezen aan dooden en gewonden zijn verschrikkelijk! Weliswaar schijnt de tweede linie van de zee tot aan het Argonner-woud nog stand te houden, doch in werkelijkheid kraakt en scheurt die linie overal. Indien zij breekt, is het D. leger verloren. Een samentrekking tusschen Maas en Schelde staat dan nog open, „mais c'est un repli sans possibilité d'arrêt, sauf au Rhin." „Sedert het begin van November," aldus een D. studie, waar van Madelin geen naam of titel vermeldt, „heeft het D. Hoofd kwartier vrijwel alle manoeuvreer-vrijheid verloren, omdat de situatie achter de legerfronten van dien aard werd, dat strategische transporten vrijwel onmogelijk bleken." Het D. leger had nog 17 Divisies als reserve tegen 81 op den 15den juli; de overige 184 divisies, allen in den slag gewikkeld, waren uitgeput, smolten na ieder gevecht meer in, konden niet afgelost worden. Een snelle terugtocht, teneinde aan omsingeling te ontkomen, beteekende het opofferen van een onbe- 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 20