rekenbare hoeveelheid niet meer aan te vul len en dus onmisbaar materiëel. Dientengevolge kon men alleen trachten een sprongsge wijze terugtocht uit te voeren, doch dit kan alleen geschieden met opoffering van even onmisbaar en zeer talrijk menschenmate- riëel. Bovendien ontbrak de gelegenheid om de weinige reserves vlug van het eene naar het andere punt heen en weer te schuiven, want sinds 26 Sept. zijn de vijf vooruitgeschoven rocade-lijnen verloren gegaan, van de 4 meer achterwaarts gelegene is één, sinds 1 Nov., reeds onder het vuur der Gealliëerden (MaubeugeChar leroiNamenStraatsburg). De beide D. vleugels zijn dus alleen nog verbonden door drie rocade-lijnen van beduidende lengte. „Aan den vooravond van den wapenstilstand," aldus bovenstaan de studie, „waren de manoeuvreer-mogeiijkheden voor het Duitsche legercommando bijna tot nul teruggebracht, zoodat de gealliëerde aanval op Lotharingen alleen zou gestooten zijn op Divisies in eerste linie, voor het grootste deel van geringe gevechts- waarde en een eenvoudig voortrukken op den rechter oever van de Maas in de streek van Mézières tot een D. catastrophe zou gewor den zijn. Die ramp voorzag Foch en omdat hij voelde en begreep, dat hij slechts enkele dagen had „pour prévenir la manoeuvre pacifiste," de eenige manoeuvre, die zelfs een Ludendorff in deze omstandig heden nog restte diende het gealliëerde Hoofdkwartier zich te haasten en mocht na den 30sten Oct. niet meer in het Journal des Opérations vermeld staan „situation généralement inchangée sur tous les front s." Den 23sten heeft Pétain opdracht gekregen den aanval oostelijk van Metz voor te bereiden, den 30sten zijn 20 Divisies op weg naar Lotharingen 9 Nov. rapporteert Pétain, dat het beslissend offensief den 13den zal plaats hebben. Pershing zal aan deze manoeuvre deelnemen door zes Divisies af te staan aan het Fr. 10de leger (Mangin) en bovendien door een operatie van het 2de leger (Bullard) tusschen Maas en Moezel. En terwijl alles gereed werd gemaakt voor dezen beslissenden flankstoot tegen Luxembourg, tegen Saarbrücken, tegen Mainz, wordt de terugtocht voor het D. leger steeds rampspoediger. 0 p 3 1 Oct. zet Degoutte de groep van Legers in Vlaanderen in de richting van Brussel in beweging. 1 Nov. zet Haig den slag van de Sambre in, richting Philippe- ville en Mons. 1 Nov. ook hervatten de legers van Fayolle (Debeney én Humbert) den slag aan de Serre en maken zich gereed om door de verbroken Hunding-linie in de richting ChimayCivet op te rukken. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21